Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Rezerwat leśny Klasztorne Modrzewie koło Dąbrówki Kościelnej

Modrzewie proste i strzeliste na tle błękitnego nieba

DĄBRÓWKA KOŚCIELNA

Wieś położona w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Kiszkowo.

Klasztorne Modrzewie koło Dąbrówki Kościelnej”, rezerwat leśny o powierzchni 6,20 ha, powstał w 1962 r. Położony w gminie Murowana Goślina, w głębi lasów na wschód od wsi Zielonka (powiat poznański). Nazwa rezerwatu pochodzi od cystersów z Wągrowca, do których w XVI i XVII w. lasy te należały.

Rezerwat chroni najstarszy w Wielkopolsce drzewostan modrzewiowo-sosnowy o strukturze piętrowej, z udziałem dębów szypułkowych i buków. W górnym piętrze występują modrzewie i sosny, natomiast dolne piętro tworzą: dęby szypułkowe, graby, buki, jawory i brzozy brodawkowate. Występujące tu prawie 200-letnie modrzewie osiągnęły imponujące rozmiary, a wierzchołki ich koron sięgają na wysokość ponad 40 m. Runo tego rezerwatu tworzą m.in.: przylaszczka pospolita, zawilec gajowy, perłówka zwisła, kłosownica leśna, trzcinnik piaskowy, orlica pospolita i narecznica samcza. W rezerwacie żyje wiele ptaków, m.in.: puszczyk, dzięcioły czarny i duży, rudzik, kowalik, zięba, świstunka.

Rezerwat znajduje się na północ od tzw. traktu bednarskiego, drogi leśnej prowadzącej z Zielonki w kierunku Pobiedzisk. Przechodzi przez niego niebieski szlak turystyczny z Zielonki do Tuczna.

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie