Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Rezerwat leśny Świetlista Dąbrowa

BRĄCZEWO

Wieś w powiecie szamotulskim, w gminie Obrzycko.


„Świetlista Dąbrowa”, rezerwat leśny, utworzony w 1998 r. Leży w gminie Obrzycko, w pobliżu wsi Brączewo (powiat szamotulski), i obejmuje powierzchnię 79,86 ha. Jest obiektem wielokierunkowych badań naukowych oraz terenem odbywania praktyk studenckich.
 

Rezerwat powstał dla ochrony fragmentu lasu reprezentującego zanikający typ świetlistej dąbrowy. Znajdujący się tu drzewostan dębowy osiąga wiek ok. 130 lat. Jego runo jest bardzo bogate, z wieloma roślinami rzadkimi w regionie lub chronionymi, m.in.: pięciornikiem białym, pajęcznicą gałęzistą, lilią złotogłów, dzwonkiem bolońskim, podkolanem białym, kruszczykiem szerokolistnym. Walory tego rezerwatu podnoszą stwierdzone na jego terenie lub w sąsiedztwie rzadkie i chronione gatunki ptaków, z których warto wymienić żurawia, dudka, puszczyka i dzięcioły. Występują tu również rzadkie gatunki ślimaków. Rezerwat warto zwiedzać zwłaszcza wiosną, kiedy jego runo znajduje się w pełni kwitnienia.

Do rezerwatu można dotrzeć z Obrzycka (3 km w kierunku wschodnim). W sąsiedztwie przechodzi także szlak czerwony z Obrzycka do Słopanowa.

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie