Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Ruina kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Chojnicy

Herb Ruina kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Chojnicy

CHOJNICA

Nieistniejąca dziś wieś w powiecie poznańskim, położona 14 km na północ od Poznania, na terenie poligonu wojskowego, 3 km na południowy zachód od Biedruska.

Kościół wzniesiono w latach 1531-46 z fundacji właściciela wsi Jana Przecławskiego i jego syna Andrzeja, kanonika katedry poznańskiej i wikariusza generalnego. Był budynkiem salowym, z trójbocznie zamkniętą częścią prezbiterialną. Nieczynny od 1947 r. kościół ulegał dewastacji. W 1976 r. zawaliło się sklepienie budowli. Ostatnie prace zabezpieczające obiekt przeprowadzono w 1957 r. Do dziś zachowały się mury obwodowe późnogotyckiego kościoła. Znajdujące się tu niegdyś renesansowe nagrobki Jana Przecławskiego oraz Janusza Przecławskiego i jego żony Anny przeniesiono w 1954 r. do katedry poznańskiej.
W scenerii chojnickiego kościoła kręcono kilka scen do filmu "Ogniem i mieczem" - min. porwanie Chmielnickiego.

Dostępność ruin można sprawdzić na stronie internetowej Poligonu Biedrusko.

Galeria artykułu

Komentarze (1)

Jacek

2013-01-02 06:13:56

To nie do wiary by prawie 500 lat polskiej historii ginęło na naszych oczach. To niej est guma do żucia, którą można wypluć, to kręgosłup naszej historii, który przetrwał czasy wrogów a stoi dosłownie jak wypluty. To boli,... i nie chce się wierzyć by nikt niech chciał tej zabytkowej budowli odnowić i uczynić z niej obiektu dydaktycznego-kulturoznawczego.

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie