Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski

Herb Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski

WOLSZTYN

Miasto powiatowe położone około 80 km na południowy zachód od Poznania.

Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski jest placówką o charakterze regionalnym, oddziałem Muzeum Regionalnego w Wolsztynie. Zlokalizowany został około 800 m od centrum miasta, na zachodnim brzegu jeziora Wolsztyńskiego.

Na powierzchni 3,3 ha znajduje się kilkanaście głównie drewnianych obiektów. Skansen gromadzi przykłady architektury ludowej z XVIII i XIX w. Teren objęty penetracją skansenu to pogranicze lubusko-wielkopolskie.

Warunki naturalne dzielą obszar muzeum na dwa zespoły: taras dolny to teren naturalnego krajobrazu będący pasem nadjeziornej zieleni z projektowaną niegdyś zabudową zespołu rybackiego i taras górny – właściwy teren zabudowy skansenowskiej.

Kompozycja przestrzenna ma odtwarzać przeciętny układ wielodrożnicy, dość powszechnie występujący w zachodniej Wielkopolsce. O wyborze takiej koncepcji zadecydował przede wszystkim wyrazisty etnograficzny charakter prezentowanego regionu z istotnym wpływem osadnictwa olęderskiego na regionalną kulturę ludową.

W centralnej partii skansenu na osi głównego wejścia pozostawiono plac folklorystyczny skansenu, z którego rozpościera się pełny widok na całość ekspozycji i na jezioro. Budynki rozmieszczone są na wzór modelowej wsi widlicy z centralnie usytuowaną zagrodą karczemną.

Oprócz stałych ekspozycji organizowane są także imprezy pod hasłem „żywy skansen”, mające na celu prezentacje odchodzących w zapomnienie rzemiosł i umiejętności: kowalstwa, tkactwa, plecionkarstwa etc.

Skansen można zwiedzać również z wykorzystaniem dwóch edukacyjnych gier terenowych z serii Wielkopolskie Questy  Od karczmarza do półrolnika i Od traka do pieca chlebowego

Adres:
Boh. Bielnika 26
64-200 Wolsztyn
tel. 068 384 26 19

Więcej informacji na stronie internetowej muzeum

Żródło:
Muzea skansenowskie w Polsce. red. Franciszek Midura. Poznań 1979
Muzea Wielkopolski. red. Małgorztata Jańczak. Poznań 2004

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (1)

szperacz

2010-02-17 10:34:14

Miło,że napisano o skansenie.Mamy też rezerwat na części jeziora Wolsztyńskiego , strefy gniazdowania żadkich ptaków i jeszcze kilka innych ciekawych miejsc związanych z przyrodą-pozdrawiam

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie