WOLSZTYN
Miasto powiatowe położone około 80 km na południowy zachód od Poznania.
Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski jest placówką o charakterze regionalnym, oddziałem Muzeum Regionalnego w Wolsztynie. Zlokalizowany został około 800 m od centrum miasta, na zachodnim brzegu jeziora Wolsztyńskiego.
Na powierzchni 3,3 ha znajduje się kilkanaście głównie drewnianych obiektów. Skansen gromadzi przykłady architektury ludowej z XVIII i XIX w. Teren objęty penetracją skansenu to pogranicze lubusko-wielkopolskie.
Warunki naturalne dzielą obszar muzeum na dwa zespoły: taras dolny to teren naturalnego krajobrazu będący pasem nadjeziornej zieleni z projektowaną niegdyś zabudową zespołu rybackiego i taras górny – właściwy teren zabudowy skansenowskiej.
Kompozycja przestrzenna ma odtwarzać przeciętny układ wielodrożnicy, dość powszechnie występujący w zachodniej Wielkopolsce. O wyborze takiej koncepcji zadecydował przede wszystkim wyrazisty etnograficzny charakter prezentowanego regionu z istotnym wpływem osadnictwa olęderskiego na regionalną kulturę ludową.
W centralnej partii skansenu na osi głównego wejścia pozostawiono plac folklorystyczny skansenu, z którego rozpościera się pełny widok na całość ekspozycji i na jezioro. Budynki rozmieszczone są na wzór modelowej wsi widlicy z centralnie usytuowaną zagrodą karczemną.
Oprócz stałych ekspozycji organizowane są także imprezy pod hasłem „żywy skansen”, mające na celu prezentacje odchodzących w zapomnienie rzemiosł i umiejętności: kowalstwa, tkactwa, plecionkarstwa etc.
Skansen można zwiedzać również z wykorzystaniem dwóch edukacyjnych gier terenowych z serii Wielkopolskie Questy Od karczmarza do półrolnika i Od traka do pieca chlebowego
Adres:
Boh. Bielnika 26
64-200 Wolsztyn
tel. 068 384 26 19
Więcej informacji na stronie internetowej muzeum
Żródło:
Muzea skansenowskie w Polsce. red. Franciszek Midura. Poznań 1979
Muzea Wielkopolski. red. Małgorztata Jańczak. Poznań 2004