Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Skansen Etnograficzny i Muzeum Marii Dąbrowskiej w Russowie

Skansen Etnograficzny i Muzeum Marii Dąbrowskiej w Russowie

RUSSÓW

Miejscowość w powiecie kaliskim, położona ok. 10 km na północ od Kalisza.

Skansen Etnograficzny w Russowie jest oddziałem Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.
Prace nad jego utworzeniem podjęto w 1988 r. Ulokowany jest  w obrębie parku, przy dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie. Prezentowane są w nim zabytki budownictwa ludowego związanego z regionem kaliskim.

Trzy spośród sześciu przeniesionych obiektów tworzą zagrodę chłopską z końca XIX w. Pochodzą z różnych podkaliskich miejscowości: podcieniowy wąskofrontowy dom z Takomyśli, stodoła dwusąsiekowa z drugiej połowy XIX w. z Godziesz Wielkich i obora z końca XIX w. ze Skrzatek.

Dom jest jednotraktowy z amfiladowym układem  wnętrza: sień - izba - komora i został wyposażony w pełni w autentyczne zabytkowe sprzęty, narzędzia i ozdoby, odzwierciedlające warunki życia średniozamożnej rodziny chłopskiej z przełomu XIX i XX w.

Stodoła, w której wnętrzu można oglądać tradycyjne narzędzia i urządzenia rolnicze, związane z  uprawą i sprzętem zbóż oraz roślin okopowych; znajdują się tu też: wialnia, młockarnia oraz lada do rżnięcia sieczki na paszę dla zwierząt.

W oborze jedno z jej dwóch pomieszczeń urządzono jako pomieszczenie dla żywego inwentarza z wykorzystaniem autentycznych zabytków  materialnej kultury związanej z hodowlą bydła, koni  i drobiu.

W 1993 r. przeniesiono z podkaliskiego Dobrzecza chatę mieszkalną wyrobnika z początku XIX w. Została ona umieszczona w zielnym ogródku otoczonym chruścianym płotkiem. Jej wyposażenie ukazuje tradycyjne zajęcia kobiety wiejskiej.

Dwa pozostałe budynki to spichlerze. Jeden z nich pochodzi z dawnej zagrody wybranieckiej w Russowie (druga połowa XVIII w.)  jest zarazem najstarszym  przykładem dawnej architektury wiejskiej w skansenie. Natomiast drugi został przywieziony z Kuźnicy Grabowskiej (datowany jest na 1800r.) i stanowi przykład budownictwa folwarcznego.

Atrakcją są urządzane w skansenie festyny archeologiczne.

Więcej informacji na stronie internetowej muzeum.

Więcej informacji o parku i dworku

Źródło:
Muzea Wielkopolski. red. Małgorztata Jańczak. Poznań 2004

Adres:
Russów 49
62-817 Żelazków
tel. 062 769 12 65

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie