
POZNAŃ
Miasto położone nad rzeką Wartą. Stolica Wielkopolski, województwa wielkopolskiego i archidiecezji poznańskiej. Jest ważnym ośrodkiem na Szlaku Piastowskim.
Skwer został zaaranżowany w latach 2011-2012. Jednak plany, by na tym obszarze zlokalizowano zieleń ozdobną sięgają początku XX wieku.
W XIX wieku w pobliżu skweru zlokalizowana była Furta Grobelna (Graben Pforte), najmniejsza brama pruskiej Twierdzy Poznań (Festung Posen). Prowadziła ona m.in. do mostu zwodzonego i promu, umożliwiającego przeprawę przez Wartę, zanim w 1913 r. pobudowano most św. Rocha.
Po uzyskaniu w początkach XX w. cesarskiej zgody na rozbiórkę wewnętrznego pierścienia fortyfikacji Twierdzy Poznań, urzędnicy poznańskiego magistratu zlecili projekt parcelacji gruntów pofortecznych w celu zaaranżowania zielonych plant, otaczający miasto, traktowane teraz w państwie pruskim nie jako militarna twierdza, a cesarskie, reprezentacyjne miasto rezydencjonalne.
W urbanistycznym planie autorstwa Hermanna Josepha Stübbena, planty - nazywane w Poznaniu powszechnie Ringiem Stübbena - podkowiastym kształtem otaczały dzisiejsze śródmieście, łącząc się na północnym-wschodzie z podnóżem Cytadeli (d. Fortu Winiary), a na północnym-wschodzie z Groblą, właśnie w miejscu dzisiejszego skweru Suwarta, który jako obszar zielony został zagospodarowany dopiero ponad 100 lat po zaprojektowaniu zielonego pierścienia przez pruskiego urbanistę.
Skwer Jana Suwarta znajduje się na Grobli, tuż przy zbiegu południowo-wschodniego krańca ulicy Mostowej z mostem św. Rocha w pobliżu Wartostrady.
Powstał w latach 2011-2012 na niezagospodarowanej działce o powierzchni ok 0,35 ha, położonej pomiędzy ulicami: Grobla, Za Groblą i Ewangelicką. Wtedy to zrealizowano na tam nową koncepcję urządzenia terenu zieleni.
Zieleń zaprojektowano tak, aby symbolicznie odnosiła się do czterech żywiołów.
Jak pisze Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu:
„Głazy, kamienisty brzeg symbolicznej rzeki oraz gleba, w której rosną rośliny to elementy ZIEMI. Wijąca się rabata, szaroniebieski kolor traw oraz rośliny cebulowe o niebieskich kwiatach są nawiązaniem do WODY. Trawy poruszane wiatrem symbolizują POWIETRZE, a czerwone (za sprawą iluminacji – dop. red.) liście roślin OGIEŃ.”
Taka aranżacja zieleni nawiązuje do sztuki ogrodów Dalekiego Wschodu.
Autorami projektu organizacji zieleni są Magdalena Szymankiewicz i Jarosław Surma.
Na skwerze posadzono cisy odmiany „Hicksii”, kwitnące cebulice syberyjskie, wiśnię japońską odmiany Kanzan, irysy syberyjskie, zawilce japońskie, a także trawy rabatowe: okazy wydmuchrzycy piaskowej, kostrzewy sinej, owsa wiecznie zielonego i bylinę - funkię Siebolda. Różne okresy wegetacji i kwitnienia tych roślin, posadzonych w liczbie kilku tysięcy sztuk, powodują, że skwer oferuje zwiedzającym zróżnicowane w czasie wrażenia kolorystyczne.
Budowę zieleńca w latach 2011-2012 sfinansowała Fundacja Międzynarodowego Festiwalu „Malta” za pieniądze uzyskane ze sprzedaży biletów na koncert zespołu Radiohead. Łączny koszt inwestycji wraz z projektem wyniósł ok. 150 tys. zł.
Wcześniej na obszarze tym posadzono wprawdzie drzewa (żyjące tam to dziś) m.in. z gatunku świerka i klonu, ale znaczna część nawierzchni skweru miała charakter klepiska, a od strony ulicy Za Groblą znajdowały się przez lata nieestetyczne baraki, rozebrane na początku XXI wieku.
Skwer otrzymał imię Jana Suwarta z inicjatywy społecznej uchwałą Rady Miasta Poznania z dnia 22 listopada 2016 r. podjętą przez radnych jednogłośnie.