Miasto położone nad rzeką Wartą. Stolica Wielkopolski, województwa wielkopolskiego i archidiecezji poznańskiej. Jest jednym z ważniejszych ośrodków na Szlaku Piastowskim.
Turbina wietrzna została wzniesiona w latach 1910-1912 według koncepcji właściciela gospodarstwa ogrodniczego Franciszka Rybaka na ówczesnej wsi Rataje (obecnie w granicach miasta). Urządzenie było wzorowane na teksańskich turbinach oraz holenderskich wiatrakach. Zadaniem urządzenia było gromadzenie oraz rozprowadzenie wody na przylegające pole oraz do budynków gospodarczych.
Uprawiane w ten sposób warzywa sprzedawano później z zyskiem w centrum miasta na ówczesnym placu Sapieżyńskim (obecnie plac Wielkopolski).
Tego typu urządzenie stanowi unikatowy zabytek mimo braku stalowych śmigów, które dzięki sile wiatru kierowały energię do pozostałych urządzeń.
Turbina wietrzna funkcjonuje także w świadomości historycznej poznaniaków. Podczas powstania wielkopolskiego (1918-1919) wywieszono na niej sporych rozmiarów patriotyczną biało-czerwoną flagę. Jako budynek obronny była również wykorzystywana podczas walk o Poznań w 1945 roku. Do dzisiaj widać ślady po pociskach z tego okresu wojennej przeszłości miasta.
Aktualnie turbina jest sukcesywnie odnawiana oraz odtwarzana.
Adres:
ul. Milczańska 2
61-131 Poznań
Więcej:
Inżynierowie, w: Kronika Miasta Poznania 1/2020, s. 342-360.
turbinawietrzna.pl