DZIEKANOWICE
Miejscowość w powiecie gnieźnieńskim, położona ok. 16 km na zachód od Gniezna. Ważny punkt na Szlaku Piastowskim.
Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach jest oddziałem Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Na obszarze ok. 21 ha znajduje się ok. 60 obiektów przeniesionych tu z różnych regionów Wielkopolski. Zabudowa wsi wielkopolskiej z przełomu XVIII i XIX w. odtworzona została na planie owalnicy – z wydłużonym placem pośrodku i drogami oddzielającymi parcele od pól.Otoczenie budynków utrzymane jest w „normalnym” wiejskim charakterze: z ogródkami, zagrodami ze zwierzętami, sadami, co podnosi ich autentyczność i stwarza specyficzną atmosferę.
Muzeum gromadzi przedmioty związane z życiem i wszelką działalnością mieszkańców wsi z obszaru Wielkopolski. W skład stałej wystawy wchodzą obiekty architektury: domy, budynki inwentarskie, stodoły zestawione w zagrody i posadowione na kształt wsi naturalnej wielkości. W większości znajdują się tu obiekty drewniane, ale też o ścianach konstrukcji szkieletowej, w których połączono drewno z gliną oraz o ścianach murowanych z gliny lub rudy darniowej.
Poszczególne budynki i zagrody wyposażone są w sprzęty, narzędzia i odzież, które ilustrują warunki i sposób życia rodzin utrzymujących się z pracy na roli, ale również rodzin rzemieślników.
Przeniesiono tu m.in. zagrody, chatę-karczmę, dom garncarza, kuźnię, różnego typu wiatraki, krzyż i figury przydrożne, a także kościół i kaplicę. W skansenie można obejrzeć Kościół pw. śś. Anny i Wawrzyńca z Wartkowic koło Uniejowa.
Nieodłączną częścią wsi wielkopolskiej była zabudowa dworsko-folwarczna. W skansenie ulokowana jest ona na południe od zabudowy chłopskiej. Składa się z części dworskiej - kopie dworu z drugiej połowy XVIII w. ze Studzieńca (powiat obornicki) oraz dwóch oficyn z Łomnicy (powiat nowotomyski) – i z podwórza folwarcznego o planie sześciokąta.
Obszerny zbiór stanowią obiekty pozyskiwane do wystroju wnętrz : meble, obrazy , ołtarzyki, wyroby ceramiczne. Uzupełniają go elementy ubioru, wśród których wyróżniają się kobiece nakrycia głowy.
Na terenie skansenu organizowane są imprezy folklorystyczne, jak „Żywy skansen”, czy „Topienie Marzanny”
Na terenie skansenu funkcjonuje również bezobsługowa, edukacyjna gra terenowa, przy pomocy której można zwiedzić Zagrodę olęderską.
Opracowano na podstawie: Muzea Wielkopolski, red. Małgorztata Jańczak, Poznań 2004
Więcej informacji na stronie internetowej muzeum
Adres:
Dziekanowice 23
62-261 Lednogóra
tel. 061 427 50 40