Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Wieża ciśnień w Kościanie

Wieża ciśnień w Kościanie

KOŚCIAN

Miasto powiatowe położone ok. 50 km na południowy zachód  od Poznania.

Wieża wodociągowa w Kościanie to obiekt, który posiada ponad stuletnią historię, a w ostatnich latach zyskał nowe życie dzięki udanej rewitalizacji.

Wieża została oddana do użytku w 1908 r., wybudowana przez niemieckiego architekta Xavera Geislera w stylu nawiązującym do słynnego Tower Bridge w Londynie. W związku z poważnymi kłopotami z zaopatrzeniem miasta w wodę pitną (liczne, bezowocne próby budowy kolejnych studni, epidemia tyfusu) rozpoczęto przygotowania do budowy kompleksowego systemu wodociągowego. W wyniku bardzo sprawnej budowy obiekt uruchomiono w listopadzie 1908 r. System opierał się na ujęciu wody w postaci dwóch wierconych studni ujętych we wspólnej cembrowinie. Woda ze studni była poddawana odżelazieniu w filtrach piaskowych, a następnie gromadziła się w podziemnym zbiorniku. Stamtąd była przepompowywana do sieci miejskiej bądź do zbiornika na wieży o pojemności 250 m3 . Nadmiar niewykorzystanej w sieci wody gromadził się samoczynnie w zbiorniku wieżowym. 

System ten działał bezawaryjnie aż do okresu międzywojennego, kiedy okazało się, że nastąpiło obniżenie poziomu wody w warstwie wodonośnej, a co za tym idzie stopniowe obniżanie wydajności całego systemu. W związku z tym w 1934 r. uruchomiono nowe, ujęcie wody z pomocniczą przepompownią i stacją filtrów.

Wieża wodociągowa przetrwała bez większych zmian aż do stycznia 1945 r. W czasie walk o wyzwolenie Kościana ulokowała się w niej załoga niemiecka, co w efekcie doprowadziło do ostrzelania jej pociskami czołgowymi i poważnego uszkodzenia zbiornika wodnego. Po dokonaniu niezbędnych napraw wieża działała z przerwami do lat ’80 XX w., kiedy uruchomiono nowe, największe ujęcie wody dla miasta na Kurzej Górze.

W pierwszych latach XXI w. podjęto działania zmierzające do remontu wieży i zmiany jej dotychczasowego zastosowania. W wyniku podjętych prac w trzonie wieży urządzono ścianę wspinaczkową o łącznej powierzchni 345 m2 z dwudziestoma niezależnymi drogami wspinaczkowymi o różnym stopniu trudności. W szczycie wieży natomiast urządzono obserwatorium astronomiczne wyposażone w teleskop, kamerę oraz komputery z oprogramowaniem do obserwacji nieba. Obserwatorium posiada obrotowy dach, którego konstrukcja umożliwia pełen obrót w czasie jednej minuty.

Więcej:
www.wieza.koscian.pl

Adres:
ul. Czempińska 2
64-000 Kościan

telefon:
ściana wspinaczkowa
609 690 170

obserwatorium astronomiczne
500 014 582

e-mail: info@wieza.koscian.pl

 

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie