Miasto nad Wartą, stolica regionu, województwa i archidiecezji poznańskiej. Ważny punkt na Szlaku Piastowskim.
W samym centrum miasta, kilka kroków od ruchliwego i gwarnego Starego Rynku znajduje się miejsce zaciszne, stosunkowo rzadko odwiedzane przez turystów. Przybyszów spoza regionu może dziwić, że w samym sercu miasta kojarzonego z „płaską” Wielkopolską niespodziewanie wyrasta góra, zwana Górą Zamkową lub Wzgórzem Przemysła. Jej powstanie tłumaczy się w Poznaniu legendą sięgającą korzeniami do czasów Mieszka I.
Wzgórze to stanowiło naturalną barierę wykorzystaną w systemie obronnym miasta. Do dzisiaj wzdłuż ul. Ludgardy można zobaczyć pozostałości po podwójnych średniowiecznych murach miejskich. Spacerując tędy warto wstąpić do podziemi kościoła Franciszkanów, gdzie znajduje się Makieta Dawnego Poznania i dalej ul. Paderwskiego obok budynku Poznańskiego Bazaru przejść na plac Wolności, na miejsce gdzie zaczęło się Powstanie Wielkopolskie.
Na Wzgórzu Przemysła zwracają uwagę dwie budowle: kościół franciszkanów pw. św. Antoniego z Padwy oraz zamek królewski, w którym obecnie znajduje się Muzeum Sztuk Użytkowych.
Miejsce to jest przesiąknięte historią. To tutaj powstała pieczęć majestatyczna wykonana na uroczystość koronacji Przemysła II (król od 1295 r.) z najstarszym wizerunkiem godła polskiego. Tutaj odbyło się w 1341 r. wesele Kazimierza Wielkiego z Adelajdą Heską. Tutaj mieszkał król Władysław Jagiełło w czasie swoich częstych wizyt w sanktuarium Bożego Ciała. Tu wreszcie miał miejsce hołd pruski złożony w 1493 r. przez mistrza krzyżackiego Hansa von Tiefena polskiemu królowi Janowi Olbrachtowi. W poznańskim zamku przyszła na świat królewska córka Zygmunta I Starego i Barbary Zapolyi. Od 2013 r. nad Wzgórzem Przemysła góruje sylwetka odbudowanego zamku, w którym ma swoją siedzibę Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu.