ROKOSOWO
Wieś w powiecie gostyńskim w gminie Poniec, około 11 km na południowy zachód od Gostynia.
Zamek zbudowany w połowie XIX wieku w stylu gotyku romantycznego według projektu architekta Friedricha Stüllera dla hr. Józefa Mycielskiego. Później, przez kilka pokoleń, był rezydencją ks. Czartoryskich. Budowla stoi w miejscu, gdzie poprzednio wznosił się renesansowy murowany dwór, a istniejącą fosę, uznać można, za pozostałość pierwotnego założenia architektonicznego.
Dwupiętrowy, podpiwniczony, murowany z cegły i otynkowany zamek hr. Józefa Mycielskiego w Rokosowie zbudowany został na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu (85 x 80 stóp). Zwarta bryła flankowana jest z frontu dwiema okrągłymi wieżami wyższymi o jedną kondygnację od korpusu głównego i zwieńczonymi, podobnie jak i cały budynek, krenelażem. Dwa pozostałe narożniki bryły zaakcentowane zostały wykuszonymi sterczynami – wieżyczkami. Trzy środkowe osie fasady i elewacji wschodniej wydzielone zostały dwiema uskokowymi skarpami i tworzą płytkie, podwyższone nieco ryzality z balkonami na pierwszym piętrze. Elewacja północna urozmaicona jest płytkim, trzyosiowym wykuszem, mającym zadanie wprowadzenia jak największej ilości światła do reprezentacyjnej klatki schodowej. Narożnik południowo – wschodni zamku urozmaica umiarowy, wieloboczny, pierwotnie dwukondygnacyjny pawilon, mieszczący z pewnością niegdyś ogród zimowy. Między ryzalitem elewacji wschodniej a fosą założono szeroki taras odgrodzony od fosy żeliwną, ozdobną barierką. Dziedziniec przed zamkiem łączący z tarasem dość szeroki pas terenu między fosą a murami obwodowymi zamku.
Układ wnętrz na parterze i piętrze jest trójtraktowy, dwudzielny w traktach środkowych i czwórdzielny - w traktach skrajnych. Reprezentacyjny trakt środkowy na parterze zajmuje pięcioprzęsłowy, trójnawowy westibul z dwoma rzędami marmurowych kolumn podtrzymujących sklepienie krzyżowo–żebrowe oraz sala jadalna o bogatym, drewnianym, neorenesansowym stropie kasetonowym ze zwisami w kształcie szyszek. Północno-zachodni narożnik budynku zajmuje wysoka pierwotnie na dwie kondygnacje, kaplica zamkowa – dwuprzęsłowa o sklepieniu krzyżowo-żebrowym malowanym pierwotnie na podobieństwo gwieździstego nieba (ślady gwiazd widoczne są pod pobiałką).
Pomieszczenia piwnic, parteru i południowego traktu piętra wystarczały w codziennym życiu właściciela i jego najbliższej rodziny. Sale środkowego traktu piętra wykorzystywane były tylko w wyjątkowych okazjach. Entrée do głównych pomieszczeń reprezentacyjnych na piętrze wiodło z góry w dół, a nie odwrotnie, jak w założeniach barokowych, czy organizujących życie towarzyskie na poziomie parteru w rozwiązaniach klasycystycznych.
Ciąg reprezentacyjny rokosowskiego zamku zaczynał się efektownym wyjazdem przed wieżową, "władczą" fasadą ozdobioną herbem właściciela i szerokimi, "strzeżonymi" przez dwa odlane z metalu psy, schodami wiódł do wspaniałego, kolumnowego westibulu. Stąd przez szerokie, przeszklone drzwi wchodziło się na schody prowadzące do gościnnych apartamentów na drugim piętrze. Stamtąd monumentalnymi otwartymi i jasno oświetlonymi stopniami i podestami goście pana schodzili do pomieszczeń reprezentacyjnych.
Wokół zamku roztacza się 10 hektarowy park, oparty na motywach naturalnego krajobrazu, charakterystycznego dla europejskiej sztuki ogrodowej XIX wieku. Stanowi on dużą atrakcję, ze względu na bardzo stary, cenny drzewostan oraz daje miłośnikom przyrody niezapomniane przeżycia.
Obecnie w Zamku w Rokosowie ma siedzibę Ośrodek Integracji Europejskiej w Rokosowie.
Więcej:
www.rokosowo.pl
Adres:
Ośrodek Integracji Europejskiej w Rokosowie
63–805 Łąka Mała
tel. 065 573 11 56