Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Zamek w Rydzynie

Herb Zamek w Rydzynie

Po śmierci Aleksandra Sułkowskiego w 1762 r. posiadłość rydzyńską odziedziczył jego syn, August, który powiązał rezydencję osią kompozycyjną z miastem. Sprowadzony w 1766 r. Ignacy Graff wprowadził w ogrodzie półkoliście zamknięty od wschodu basen, otoczony kamiennymi rzeźbami dłuta Jana Rimplera, a na terenie powiększonego ogrodu  zaprojektował pawilony parkowe, w tym nowy budynek oranżerii, w którym mieścił się teatr. Graffowi przypisywana jest również przebudowa sali balowej i wprowadzenie do jej wnętrza monumentalnej dekoracji w postaci marmoryzowanej kolumnady.

W czasach Augusta Sułkowskiego, który w dobrach rydzyńskich utworzył ordynację, zatwierdzoną przez sejm w 1775 r., rozkwit przeżywało również miasto. Z jego fundacji powstało wiele budowli, w tym kolegium pijarów sprowadzonych do Rydzyny w 1774 r.

Po śmierci w 1909 r. ostatniego ordynata na Rydzynie, Antoniego Sułkowskiego, majątek wykupił rząd pruski, przeznaczając zamek na pruskie kolegium szkolne. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. posiadłość rydzyńska przejęta została przez ministerstwo oświaty i funkcjonowało tu męskie liceum z internatem. W czasie wojny zamek zajmowany był przez Niemców, a w 1945 r. został niemal doszczętnie spalony. Prace remontowe, restauratorskie i konserwatorskie, wykonywane na podstawie zachowanych fragmentów i archiwalnych fotografii, podjęte zostały w latach 70. i zakończone w latach 80. XX w.

Hotel "Zamek w Rydzynie" jest przedsiębiorstwem należącym do Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich - SIMP.

Więcej:
www.zamek-rydzyna.com.pl

Adres:
Hotel "Zamek w Rydzynie"
pl. Zamkowy 1
64-130 Rydzyna
tel. 065 529 50 40

 

Strony: 1 2

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (1)

Anonim

2011-04-26 04:03:58

Strona prywatna o Rydzynie. Bardzo dużo ciekawych informacji. Zdjęcia, stare pocztówki, turystyka. Galerie. Serdecznie Zapraszam... www.rydzyna.com.pl

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie