W najnowszej „Kronice Wielkopolski” (nr 1/187) jak zawsze zestaw ciekawych artykułów, studiów, wspomnień, recenzji.
W dziale ARTYKUŁY I STUDIA Zbigniew Pilarczyk prezentuje tajemnice rozwoju Poznania – na marginesie książki Osada Świętego Gotarda. Andrzej Kurzyński zajmuje się otwarciem połączenia kolejowego do Kalisza. Maria Kuchta z kolei przygląda się rozruchom podczas wyborów do Sejmu w 1935 r. w powiecie wyrzyskim. Małgorzata Biernacka przedstawia artystę Władysława Roguskiego. Witold Gostyński opisuje Poznański Klub Seniorów Lotnictwa.
W dziale WSPOMNIENIA – Józef Kowalski i jego relacja z wycieczki kajakowej „szlakami wodnemi”. W NA MAPIE WIELKOPOLSKI: Joanna Furdal o Mobilnym Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie; Kazimierz Matysek o kobietach z obozu pracy w Siedlcu; Aleksandra Warczyńska przedstawia Obornicki Szlak Zaczarowanych Miejsc.
W „Kronice” także: NOWOŚCI WYDAWNICZE (oprac. Witold Gostyński) i RECENZJE książek – Tadeusza Gajdy Jankowo Dolne przedwczoraj, wczoraj; Krzysztofa Kasprzaka, Sławomira Pniewskiego, Anity Pniewskiej-Boroń, Mariusza Rybackiego, Zawód mój: fotograf-przyrodnik. Życie, praca, twórczość Zygmunta Pniewskiego; Marka Fijałkowskiego, Srebra staropolskie kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Białej.
Poza tym w dziale WYDARZENIA – PROBLEMY – OPINIE (październik-grudzień 2023 r.): Andrzej Kurzyński pisze o śladach powstania styczniowego w powiecie kaliskim; Eugeniusz Śliwiński o nowych pomnikach w Lesznie i Kąkolewie; Paweł Anders o wyborach parlamentarnych i nieudanym referendum; Artur Boiński o obchodach Święta 11 Listopada w Wielkopolsce; Andrzej Kurzyński o 150-leciu szkolnictwa ekonomicznego; Artur Boiński o 105. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego i o pierwszej kobiecie wojewodzie w Wielkopolsce.
Życzymy dobrej lektury!