
Kronika Wielkopolski nr 2/188
Najnowszy numer kwartalnika (nr 2/188) otwieramy tekstem Małgorzaty Grupińskiej-Bis z okazji 50-lecia „Kroniki Wielkopolski”. Polecamy jak zwykle wiele innych inspirujących i cennych artykułów, studiów, opinii.
W dziale ARTYKUŁY I STUDIA Krzysztof Kasprzak i Beata Raszka analizują audyt krajobrazowy województwa wielkopolskiego; Piotr Wiertelak bierze na warsztat wizerunek Józefa Piłsudskiego w karykaturach z lat 1930-1935; Jarosław Wąsowicz przypomina sylwetkę księdza Stanisława Styrny, kapelana pilskiej „Solidarności”; Jarosław T. Łożyński zdradza kulisy restytucji budynku kościoła ewangelickiego w Sierakowie; Izabela Wyszowska pisze o Pawle Edmundzie Strzeleckim w kontekście inicjatywach Wielkopolan.
Ponadto polecamy także: szkic Bronisława Deskura o ulicy Skośnej w Poznaniu, tekst Pawła Andersa o 90-leciu pomnika Święta Lasu w Mokrzcu, uwagi Eugeniusza Śliwińskiego o pomniku powstańców wielkopolskich w Zaborówcu oraz Bartosza Kiełbasy o nowym przystanku kolejowym w Patrzykowie.
Uwadze czytelników i czytelniczek rekomendujemy oczywiście niezawodny dział NOWOŚCI WYDAWNICZE w opracowaniu Witolda Gostyńskiego, a także garść recenzji: Olaf Bergmann zagląda do książki Stanisława Drzewieckiego pt. „Russocice, Władysławów i okolice. Historia obrazem pisana”, a Paulina Żak przygląda się publikacji „Krajobrazy Wielkopolski. Miasta”.
W numerze ponadto: o przywróceniu Mieścisku praw miejskich pisze Jerzy Szociński, Andrzej Kurzyński odnotowuje, że Rychtal wrócił na mapę polskich miast, Bartosz Kiełbasa natomiast opisuje otwarcie ciepłowni geotermalnej w Kole.
Życzymy dobrej lektury!