Folklor muzyczny

Folklor muzyczny

Do innych instrumentów ludowych występujących w Wielkopolsce należą instrumenty strunowe: skrzypce, mazanki, basy i maryna.
Skrzypce występowały niegdyś na terenie całej Wielkopolski i do dziś w kapelach ludowych są instrumentem powszechnie używanym. Ludność wiejska wykonywała je także sama na wzór tych fabrycznych.
Mazanki są bardzo podobne do skrzypiec, inaczej jednak wykonane, wydłubane z jednego kawałka drewna. Mają trzy struny wydające wysokie dźwięki, dzięki czemu doskonale współgrają w kapeli ludowej razem z kozłem ślubnym.
Basy wraz z maryną tworzą instrumenty akompaniujące w grze razem z zespołem muzycznym. Basy mają trzy lub cztery struny i nie mają ustalonych wielkości i proporcji. Ich wielkość waha się pomiędzy 100 a 160 cm. Basista opiera najczęściej instrument o ziemię i prawą ręką pociąga smyczkiem po strunach nie skracając ich palcami, tak że basy wydają jednolity dźwięk o wysokości zależnej od nastrojenia strun.
Maryna jest instrumentem trzystrunowym o wysokości ok. 2 m, o trapezowym pudle rezonansowym. Jej charakterystycznym elementem są blaszane talerzyki umieszczone na końcu szyjki instrumentu. W czasie gry muzyk uderza nim rytmicznie o podłogę uzyskując dodatkowy efekt pobrzękiwania blaszek.
Częstym instrumentem w wielkopolskich kapelach jest także bęben. W Wielkopolsce występowało kilka rodzajów tych instrumentów różniących się rozmiarami:
• bębenek mały dwustronnie obciągnięty skórą,
• bębenek z krążkami metalowymi, jednostronny,
• bęben wielki, dwustronny z dodatkową stalką.
Wszystkie wymienione rodzaje bębnów występują w okolicach Kalisza i dawniej wykonywane były prostymi sposobami wymagającymi przede wszystkim odpowiednio przygotowanych skór. Bębenki nazywano także tamborkami.

W Wielkopolsce występowały różne rodzaje kapel ludowych grających do tańca w trakcie wesela. Kapele z kozłem grały niegdyś w zachodnich krańcach Wielkopolski, na południu grały dudy i skrzypce, w centralnej, północnej i wschodniej części regionu słychać było skrzypce i basy. Występowały także kapele w składzie: skrzypce oraz bębenek lub duży bęben.

Przykłady wielkopolskiej muzyki ludowej:

walcerek.mp3

 

chodzony.mp3

 

szocz.mp3

 

 

Więcej:
Antoni Janiszewski, Wielkopolskie dudy, kozioł weselny,kozioł ślubny, Poznań 2006

Strony: 1 2

Załączniki audio

 • £oj mumy, mumy ³ojca staryguo... * (j.w.)
  Play audioguide Pause audioguide
 • Siodej na wóz... (A.Kaiser)
  Play audioguide Pause audioguide
 • Oj, zebyœcie wiedzieli... (F.Hirt, W.Mazur, L.Œliwa)
  Play audioguide Pause audioguide
 • Puo kuozum... (J.Mai, M.Prus, J.Paw³owski - D¹brówka Wlkp.)
  Play audioguide Pause audioguide
 • Oj, ni mosz, ni mosz...* (K.Mai, Zb¹szyñ)
  Play audioguide Pause audioguide
 • Puod borym, dymbinum (F.Hirt)
  Play audioguide Pause audioguide
warunki prawne

Galeria artykułu

Komentarze (10)

monika

2009-10-27 08:24:09

superrrrr

Toms

2010-01-28 06:03:11

Dziękuje temu co wstawił to :)

doda

2010-09-28 04:37:51

to superrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr dzieks

Rycho

2010-10-12 03:17:56

Co piękne to odchodzi. Szkoda. Gdzie można kupić dudy wielkopolskie?

Marcelino

2011-04-19 08:31:30

This site is great!

damian

2012-04-20 10:40:21

lol

ToJaMarcin

2012-10-01 05:19:32

dzięki pomogło w zadaniu domowym oby była 6^^.

Andrzej Grabowski

2012-10-01 11:31:46

Ściślej: dudy są nadymane ustami, natomiast gajdy - miechem. Wobec tego instrument kozioł wielkopolski jest gajdą, a muzyk też gajdą (stąd nazwisko Gajda).

jasiek

2014-05-28 03:35:47

Panie Andrzeju Grabowski wprowadza Pan w błąd, swoim dedukowaniem. Na Podhalu są dudy podhalańskie-nadymane ustami i zwane kozą, natomiast dudy żywieckie są nadymane ustami ito też są dudy, natomiast zadymane ręcznie poprzez mieszek są dudy śląskie zwane gajdami. Natomiast dudy wielkopolskie nie są gajdami igra na nich dudziarz, tak jak na podhalu i okolicach żywca. Natomiast na koźle białym weselnym lub czarnym-który występuje tylko w tzw. Regionie Kozła gra KOŹLARZ. Na Słowacji dudy są zadymane ustami i są to gajdy i grający na nich muzycy to gajdosze. W Czechach dudy zadymane mieszkiem przez dudziarzy. Dudy należą do instrumentów dętych drewnianych z grupy aerofonów stroikowych jak np. klarnet.

Skowron12

2015-01-21 09:45:05

Dzięki pomogło mi w pr.domowej naprawde dzięks

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

 • Radio Poznań
 • Głos Wielkopolski
 • Nasze Miasto
 • Koleje Wielkopolskie