Do innych instrumentów ludowych występujących w Wielkopolsce należą instrumenty strunowe: skrzypce, mazanki, basy i maryna.
Skrzypce występowały niegdyś na terenie całej Wielkopolski i do dziś w kapelach ludowych są instrumentem powszechnie używanym. Ludność wiejska wykonywała je także sama na wzór tych fabrycznych.
Mazanki są bardzo podobne do skrzypiec, inaczej jednak wykonane, wydłubane z jednego kawałka drewna. Mają trzy struny wydające wysokie dźwięki, dzięki czemu doskonale współgrają w kapeli ludowej razem z kozłem ślubnym.
Basy wraz z maryną tworzą instrumenty akompaniujące w grze razem z zespołem muzycznym. Basy mają trzy lub cztery struny i nie mają ustalonych wielkości i proporcji. Ich wielkość waha się pomiędzy 100 a 160 cm. Basista opiera najczęściej instrument o ziemię i prawą ręką pociąga smyczkiem po strunach nie skracając ich palcami, tak że basy wydają jednolity dźwięk o wysokości zależnej od nastrojenia strun.
Maryna jest instrumentem trzystrunowym o wysokości ok. 2 m, o trapezowym pudle rezonansowym. Jej charakterystycznym elementem są blaszane talerzyki umieszczone na końcu szyjki instrumentu. W czasie gry muzyk uderza nim rytmicznie o podłogę uzyskując dodatkowy efekt pobrzękiwania blaszek.
Częstym instrumentem w wielkopolskich kapelach jest także bęben. W Wielkopolsce występowało kilka rodzajów tych instrumentów różniących się rozmiarami:
• bębenek mały dwustronnie obciągnięty skórą,
• bębenek z krążkami metalowymi, jednostronny,
• bęben wielki, dwustronny z dodatkową stalką.
Wszystkie wymienione rodzaje bębnów występują w okolicach Kalisza i dawniej wykonywane były prostymi sposobami wymagającymi przede wszystkim odpowiednio przygotowanych skór. Bębenki nazywano także tamborkami.
W Wielkopolsce występowały różne rodzaje kapel ludowych grających do tańca w trakcie wesela. Kapele z kozłem grały niegdyś w zachodnich krańcach Wielkopolski, na południu grały dudy i skrzypce, w centralnej, północnej i wschodniej części regionu słychać było skrzypce i basy. Występowały także kapele w składzie: skrzypce oraz bębenek lub duży bęben.
Przykłady wielkopolskiej muzyki ludowej:
Więcej:
Antoni Janiszewski, Wielkopolskie dudy, kozioł weselny,kozioł ślubny, Poznań 2006