Jeziora

Przejdź do: Kąpieliska w Wielkopolsce

Lądolód podarował Wielkopolsce nie tylko ukształtowanie terenu i rzeki, ale także jeziora. Jest ich mnóstwo tam, gdzie ostatnie zlodowacenie dotarło i nie ma ich wcale tam, gdzie ziemia była wolna od „najazdu” lądolodu.

Liczne jeziora pochodzenia polodowcowego występują więc w północnej i środkowej Wielkopolsce. Najbardziej charakterystyczne dla tych rejonów są jeziora rynnowe – długie, wąskie, głębokie i o stromych brzegach, leżące często w malowniczych krajobrazowo rejonach. Większość rynien wyrzeźbionych przez masy lodu ma układ południkowy, co wynika z przemieszczania się lądolodu. Jeziora tworzyły się zwykle pod lodowcem lub przed jego czołem, w wyniku erozji płynących pod lodem rzek. Jeziora rynnowe, będące pozostałością tych rzek, tworzą ciągi akwenów o znacznej nieraz długości, ukazując nam jednocześnie przebieg dawnych rynien.

Taki malowniczy łańcuch, liczący nawet 50 km, ciągnie się między Kopanicą a Pszczewem w rynnie zbąszyńskiej. Przez większość tych jezior przepływa Obra tworząc malowniczy szlak kajakowy. Na terenie województwa wielkopolskiego leżą jeziora Kopanickie, Wielkowiejskie, Chobienickie i Grójeckie (powiat wolsztyński) oraz Nowowiejskie i Zbąszyńskie (powiat nowotomyski). Pozostałe, ciągnące się m.in. przez tereny Pszczewskiego Parku Krajobrazowego, leżą już w województwie lubuskim.

Strony: 1 2 3 4 5 6

Komentarze (3)

Ariana

2015-03-27 06:55:26

Fajnie by było pojechać do wielkopolski co nie

Skorzęcin

2015-04-21 10:10:34

Fajne jezioro jest w Skorzęcinie. www.skorzecin.org.pl

Natalia

2017-07-21 03:42:33

Mnie bardzo podoba się Powidz i jezioro Powidzkie. Co roku jedziemy do Pensjonatu u Sławka, tam nocujemy i spędzamy swoje wakacje. Lepiej niż nad morzem. Polecam!!!

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie