Lasy

Do największych kompleksów leśnych w Wielkopolsce należą też lasy nad rzeką Gwdą na północ od Piły – należące do kompleksu Borów Krajeńskich, Puszcza Zielonka koło Poznania, w której rośnie najstarszy w Wielkopolsce las modrzewiowo-sosnowy, lasy czerniejewskie pod Gnieznem – rozciągające się w trójkącie między Kostrzynem, Gnieznem i Wrześnią, pozostałości dawnej Puszczy Pyzdrskiej na południowy wschód od Pyzdr oraz lasy ostrzeszowskie i włoszakowickie. W zachodniej części regionu najbogatsze w lasy są okolice Grodziska Wielkopolskiego i Nowego Tomyśla. Dwa duże obszary leśne rozciągają się także w okoliach Poznania  - na północny–wschód od miasta leży Puszcza Zielonka (około 15.000 ha powierzchni) chroniona w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka, a na południe od Poznania rozciągają się lasy kórnickie, które wraz z lasami Wielkopolskiego Parku Narodowego (4500 ha) zajmują obszar około 16.500 ha.

Interesującym zespołem jest Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Rychtalskie o ogólnej powierzchni 47.643 ha, rozciągający się w południowej części Wielkopolski,  między Ostrowem Wielkopolskim, Kluczborkiem. Oleśnicą i Wieruszowem. To teren głównie równinny, z wyjątkiem oczywiście Wzgórz Ostrzeszowsklch, których najwyższe wzniesienie jest jednocześnie najwyższym wzniesieniem Wielkopolski - Kobyla Góra (284 m n.p.m.). W skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Rychtalskie wchodzą nadleśnictwa Antonin i Syców oraz Leśny Zakład Doświadczalny Uniwersytetu Przyrodniczego im. Augusta Cleszkowskiego w Poznaniu.

Leśne Kompleksy Promocyjne godzą gospodarkę z aktywną ochroną ekosystemów, propagują przyjazne środowisku technologie, promują badania naukowe, a także prowadzą leśną edukacją realizowaną różnymi metodami (od tworzenia ścieżek edukacyjnych i ośrodków  edukacji ekologicznej po edukacyjne oferty dla szkół). Realizacją tych zadań zajmują się działające na ich terenie nadleśnictwa. W Wielkopolsce, obok Lasów Rychtalskich, drugim Leśnym Kompleksem Promocyjnym jest Puszcza Notecka. w skłąd której wchodzą nadleśnictwa Sieraków i  Oborniki.

W Wielkopolsce zachowały się fragmenty tak zwanych lasów naturalnych czyli stworzonych przez przyrodę, ale zmienionych przez ingerencję człowieka. Najstarsze z nich są bory sosnowe w okolicach Puszczykowa, liczące około 200 lat; a za najpiękniejsze uważane są lasy łęgowe rosnące w widłach Warty i Lutyni, chronione w rezerwacie  "Czeszewski Las" w Żerkowsko-Czeszewskim Parku Krajobrazowym.

Strony: 1 2 3

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie