Rezerwaty

Wielkopolskie rezerwaty przyrody

Klasztorne Modrzewie koło Dąbrówki Kościelnej”, rezerwat leśny o powierzchni 6,20 ha, powstał w 1962 r. Położony w gminie Murowana Goślina, w głębi lasów na wschód od wsi Zielonka (powiat poznański). Nazwa rezerwatu pochodzi od cystersów z Wągrowca, do których w XVI i XVII w. lasy te należały. Rezerwat chroni najstarszy w Wielkopolsce drzewostan modrzewiowo-sosnowy o strukturze piętrowej, z udziałem dębów szypułkowych i buków.

Kolno Międzychodzkie, rezerwat leśny, powstał w 1959 r. i zajmuje powierzchnię 14,77 ha. Jest malowniczo położony między jeziorami Koleńskim i Kludno, w gminie Międzychód, w niewielkiej odległości na wschód od Międzychodu.

Kuźnik, rezerwat krajobrazowy, utworzony w 1959 r. na powierzchni 96,00 ha, położony w granicach Piły. Obejmuje fragmenty dwóch rynien polodowcowych; wschodnią wypełnia Jez. Rudnickie, natomiast w zachodniej znajdują się trzy jeziorka, z których północne jest całkowicie zarośnięte, a dwa jeziorka leżące dalej na południe to Mały i Duży Kuźnik.

Las Liściasty w Promnie, rezerwat leśny, istnieje od 1954 r. i zajmuje obszar 6,09 ha. Położony w gminie Pobiedziska, na południowy wschód od wsi Promno (powiat poznański). Chroni wielogatunkowy las liściasty z bogatym i różnorodnym runem, porastający dwa wzniesienia morenowe rozdzielone podmokłym zagłębieniem terenu.

Meteoryt Morasko, rezerwat krajobrazowy o powierzchni 54,54 ha, utworzony w 1976 r., leży w granicach Poznania na jego północnym skraju. Obejmuje otoczenie Góry Moraskiej, najwyższego wzniesienia w okolicach Poznania (153,75 m n.p.m.), będącego fragmentem równoleżnikowego pasa wzgórz moreny czołowej, oznaczającej zasięg tzw. fazy poznańskiej ostatniego zlodowacenia.

Mszar Bogdaniec, rezerwat florystyczny, powstał w 1995 r. na powierzchni 21,98 ha. Leży w gminie Zduny, w kompleksie leśnym między Konarzewem a Baszkowem (powiat krotoszyński). Rezerwat utworzono dla ochrony boru bagiennego wraz z mszarem leśnym, na którym rośnie wiele gatunków roślin chronionych. Torfowisko wypełnia podłużną nieckę leżącą u podnóża pasa wydm.

Olbina, rezerwat leśny utworzony w 1958 r., leży w gminie Brzeziny, 2 km na wschód od wsi Pieczyska (powiat kaliski). Jego powierzchnia obejmuje 16,30 ha. Głównym przedmiotem ochrony jest drzewostan jodłowy, rosnący na północnej granicy zasięgu jodeł.

Śnieżycowy Jar, rezerwat florystyczny utworzono w 1975 r. Leży w gminie Murowana Goślina, 3 km na południowy zachód od wsi Uchorowo (powiat poznański). Zajmuje zbocza jaru schodzącego w kierunku doliny Warty. Po powiększeniu obejmuje obecnie obszar 9,27 ha i otoczony jest otuliną o powierzchni 8,84 ha. Utworzono go dla ochrony występującej tu masowo śnieżycy wiosennej, rośliny objętej w Polsce ochroną gatunkową.

Świetlista Dąbrowa, rezerwat leśny, utworzony w 1998 r. Leży w gminie Obrzycko, w pobliżu wsi Brączewo (powiat szamotulski), i obejmuje powierzchnię 79,86 ha. Jest obiektem wielokierunkowych badań naukowych oraz terenem odbywania praktyk studenckich. Rezerwat powstał dla ochrony fragmentu lasu reprezentującego zanikający typ świetlistej dąbrowy.

Wydymacz jest rezerwatem florystyczno-krajobrazowym, utworzonym w 1987 r. w gminie Przygodzice (powiat ostrowski). Jego powierzchnia wynosi 45,93 ha. Nazwa rezerwatu pochodzi od znajdującego się na jego terenie malowniczego stawu Wydymacz (powierzchnia 10,80 ha).

Zielona Góra, rezerwat leśny, utworzony w 1968 r. w gminie Wyrzysk, w pobliżu miejscowości Osiek nad Notecią (powiat pilski). Obecnie jego powierzchnia wynosi 96,09 ha. Leży w terenie o urozmaiconej konfiguracji, przy północnej stromej krawędzi doliny Noteci. Chroni las grądowy występujący tu w kilku podzespołach.

Strony: 1 2
map-44-1

Galeria artykułu

Komentarze (2)

LOLA

2015-02-06 | 07:32

Dzięki

marek

2014-12-09 | 08:51

dzięki za pomoc :)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji (nie będzie publikowany)

Kod z obrazka:

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze miasto
  • Koleje Wielkopolskie