Międzyrzecz i fortyfikacje
Międzyrzecz przez wiele wieków był najznaczniejszym miastem na zachodniej rubieży Wielkopolski. Dziś położony jest w województwie lubuskim. Pamiątką po bogatej historii są ruiny zamku wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego oraz budynek tzw. starostwa, obecnie mieszczący ciekawe muzeum. Na zachód i południe od Międzyrzecza położone są potężne, podziemne fortyfikacje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego wzniesione przez Niemców w latach trzydziestych XX w.
Najciekawszy ich fragment, tzw. Pętla Boryszyńska, jest udostępniony do zwiedzania koło wsi Boryszyn. Znaczna część podziemi – ok. 50 km korytarzy – stanowi rezerwat przyrody, będący miejscem zimowania nietoperzy. W Gościkowie-Paradyżu w okazałych zabudowaniach dawnego opactwa Cystersów (klasztor i kościół pierwotnie gotyckie, przebudowane w baroku) mieści się seminarium duchowne. Nad jeziorami położone są kąpieliska i ośrodki wczasowe.
Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie
Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie to okolice Międzychodu i Sierakowa, położone przy zachodniej rubieży województwa. Bogata rzeźba terenu, liczne jeziora (ponad 100 akwenów), lasy o urozmaiconym drzewostanie decydują o wielkich walorach krajobrazu tych okolic. Centrum turystyczne Pojezierza stanowi Sieraków, miasto położone nad Wartą, posiadające cenne zabytki (renesansowy kościół, zamek-muzeum) i duży ośrodek wczasowy (kąpieliska nad jeziorami, kryta pływalnia, kręgielnia).
W sąsiedztwie rezerwaty przyrody, bory Puszczy Noteckiej, punkty widokowe, w Chalinie ośrodek edukacji przyrodniczej. Godne uwagi zabytki znajdują się w Międzychodzie – zabudowa miasta z XVIII w., Kamionnie – ciekawy gotycki kościół z XV w., Rozbitku – pałac z XIX w. i Kwilczu – kościół z XVIII w. i pałac z XIX w. Ośrodki wczasowe i kąpieliska są m.in. w Międzychodzie-Ustroniu, Chrzypsku Wielkim i Łężeczkach.
Dolina Noteci
W północnej Wielkopolsce rozległą Pradoliną Toruńsko-Eberswaldzką płynie rzeka Noteć. W paru miejscach wysokie wzgórza przylegają do doliny, malowniczo urozmaicając krajobraz. W międzyrzeczu Warty i Noteci rozciągają się wielkie bory Puszczy Noteckiej, zajmujące obszar 135 tys. ha, jesienią ściągające amatorów grzybobrania z wielu regionów Polski. Pięknym krajobrazem wyróżniają się okolice Czarnkowa, Chodzieży oraz przy krawędzi północnej okolice Kaczor i Osieka. Stanowią one doskonałe tereny dla wycieczek pieszych. Ciekawsze zabytki znajdują się w Wieleniu – pałac z XVIII w., Czarnkowie – kościół z XV w., Lubaszu – kościół z XVIII w. i Chodzieży – domy tkaczy z XVIII w.
Krajna Zachodnia
Tereny na północ od doliny Noteci, położone nad Gwdą i Drawą, określane są mianem Krajny Zachodniej. Znajdują się tu duże kompleksy leśne, wśród których położone są malownicze doliny rzek i jezior. Okolice Złotowa były w okresie międzywojennym terenem heroicznych zmagań ludności polskiej z akcją germanizacyjną. W początkach 1945 r. toczyły się w Pile i okolicach na północ od tego miasta ciężkie walki m.in. żołnierzy I Armii Wojska Polskiego o przełamanie niemieckiej linii obronnej – Wału Pomorskiego.
Liczne obiekty i pamiątki związane z tamtymi czasami stanowią główną atrakcję krajoznawczą Krajny Zachodniej. Wysadzone w powietrze po 1945 r. fortyfikacje oglądać można w Zdbicach (tam też znajduje się interesujące muzeum), Wałczu i w okolicach Tuczna. W Tucznie na przesmyku między jeziorami wznosi się malowniczy zamek z XV w. Największe miasto północnej Wielkopolski – Piła, miasto rodzinne Stanisława Staszica, posiada dwa muzea oraz awangardowy kościół z lat trzydziestych XX w. Nad licznymi jeziorami Krajny powstały kąpieliska i ośrodki wczasowe.
Pałuki
Pałuki to region historyczno-etnograficzny w północno-wschodniej Wielkopolsce, dziś z ośrodkami w Kcyni, Wągrowcu i Żninie. W miastach tych znajdują się cenne zabytki architektury, m.in. w Wągrowcu – kościoły gotycki i barokowy, w Żninie – gotyckie kościół i wieża ratuszowa. W Gołańczy wznoszą się jedne z bardziej okazałych w Wielkopolsce ruin zamku. Najbardziej znaną miejscowością Pałuk i zarazem najbardziej znanym obiektem archeologicznym w kraju jest Biskupin, z odkrytym grodziskiem powstałym w VIII w. p.n.e.
We wrześniu każdego roku w Biskupinie odbywa się bardzo popularny festyn archeologiczny. Ruiny zamku i Muzeum Kolei Wąskotorowej położone są w nieodległej Biskupinowi Wenecji. Znaczących odkryć dokonano w ostatnich latach w Łeknie nieopodal Wągrowca, gdzie w 1143 r. lokowano pierwszy klasztor cysterski w Wielkopolsce. W Tarnowie Pałuckim wznosi się drewniany kościół z XVI w., jedna z najstarszych świątyń wzniesionych z drewna na terenie kraju.