Propozycje wycieczek

Podróż na Koniec Świata... Antonin - Mikstat - Kotłów - Ołobok

dział: Turystyka
komentarze: 0

W czasie tej całodziennej wycieczki poznamy tylko niektóre z atrakcji, jakie oferuje region kaliski. Niemal na każdym kroku będziemy się ocierać o bogatą tutaj kulturę ludową i drewniane budownictwo.

Trasa: Antonin - Mikstat - Kotłów - Grabów nad Prosną - Kuźnica Grabowska - Koniec Świata - Ołobok
Odległość: ok. 80 km

Zwiedzanie zaczynamy od jedynego w Wielkopolsce drewnianego pałacu myśliwskiego w Antoninie. Na dobry początek można skorzystać z kawiarni mieszczącej się w urokliwym pałacowym wnętrzu. Nieopodal wejścia na teren pałacu znajduje się rezerwat przyrody Wydymacz, do którego można dotrzeć znakowanym szlakiem pieszym. Po drugiej stronie drogi kaplica-mauzoleum Raczyńskich.

Z Antonina udajemy się do Mikstatu. Tutaj przyjrzymy się drewnianemu krzyżowi Pawła Brylińskiego, który stoi przy kościele pw. Świętej Trójcy. Na wzgórzu ponad miastem warto spojrzeć na drewniany kościółek pw. św. Rocha. Warto to miejsce odwiedzić w czasie odpustu 15/16 sierpnia, kiedy odbywa się obrzęd święcenia zwierząt gospodarskich.

Kolejny postój robimy w Kotłowie, gdzie zobaczymy romański kościół pw. Narodzenia NMP położony na wzgórzu, z którego rozciąga się przepiękny widok na okoliczne wzgórza.

Jeśli zainteresował nas krzyż Brylińskiego w Mikstacie, to proponujemy zatrzymać się również w Grabowie nad Prosną, gdzie znajduje się kolejne dzieło tego artysty. Znajduje się on przy kościele pofranciszkańskim.

Dalej trasa prowadzi nas do Kuźnicy Grabowskiej. Zobaczymy tutaj niewielkie Muzeum Oświaty im. prof. Mariana Falskiego w dawnym dworku Oxnerów - teściów profesora. Dla wielu dorosłych turystów będzie to podróż sentymentalna w krainę dzieciństwa.

Zaledwie kilka kilometrów dalej, na skraju lasu położona jest niewielka osada o wdzięcznej nazwie Koniec Świata. Wiele osób dociera tutaj, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na ławeczce pod tablicą z nazwą miejscowości.

Przed nami już ostatni punkt wycieczki - niezwykle urokliwy, pocysterski kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Ołoboku. Miłośnicy architektury drewnianej znajdą tutaj jeszcze drewnianą kaplicę cmentarną z XVI w., a jeśli zachwyciły nas rzeźby ludowe Brylińskiego, to na tutejszym cmentarzu możemy odszukać jego mogiłę.

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji (nie będzie publikowany)

Kod z obrazka:

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze miasto
  • Koleje Wielkopolskie