Propozycje wycieczek

Szlakiem drewnianych kościołów w Puszczy Zielonka (Trasa I)

komentarze:

Przewodniki audio do pobrania

warunki prawne

Drewniane kościoły mają swój niepowtarzalny urok. Pomimo podobnych technik budowania zaskakują różnorodnością form i rozwiązań. W Wielkopolsce zachowało się ich ponad dwieście, z czego kilkanaście na terenie Puszczy Zielonka.

Zwiedzanie zaproponowanych obiektów ułatwią załączone pliki dźwiękowe, które można pobrać ze strony i wgrać na własne urządzenie odtwarzające pliki MP3 (również wiele modeli telefonów komórkowych). Jeżeli chcemy zatrzymać na chwilę nagranie, skorzystajmy z przycisku <pauza>. Dzięki temu będziemy mogli w dowolny sposób sami regulować tempo zwiedzania.
Wskazówki zawarte w tekście dotyczące  drogi, czy adresy poszczególnych obiektów, dla wygody użytkowników zostały umieszczone w poniższym opisie wycieczki z możliwością wykonania wydruku.
Pomimo dość szczegółowych wskazówek dotyczących przebiegu trasy, przed wyruszeniem w drogę warto zaopatrzyć się w mapę.

Trasa: Długa Goślina (0 km) – Tarnowo Pałuckie (36 km) – Skoki (24 km) – Rejowiec (7 km) – Kiszkowo (9 km) – Sławno (8 km) – Węglewo (10 km) i Wierzenica (22 km). Długość szlaku to około 116 km.

Wysłuchajmy pliku Szlakiem drewnianych kościołów.

Trasę rozpoczynamy w Długiej Goślinie (powiat poznański), gdzie znajduje się kościół pw. św. Marii Magdaleny.

Długa Goślina 
62-095 Murowana Goślina
tel. 61 892 12 01

Wysłuchajmy pliku Długa Goślina

Dalej udamy się do Tarnowa Pałuckiego. Miejscowość ta nie leży co prawda na terenie Puszczy Zielonka, ale nadkładając niewiele drogi zobaczymy wyjątkową perełkę, jaką jest uchodzący za najstarszy w Polsce drewniany kościół pw. św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim. Kościół jest udostępniany do zwiedzania tylko z przewodnikiem z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Pomimo tego, że usługa taka jest odpłatna (cena przystępna nawet dla indywidualnego turysty), to warto skorzystać z możliwości zwiedzenia kościoła.

Muzeum Regionalne w Wągrowcu
ul.Opacka 15
62-100 Wągrowiec
tel. 67 26 85 911
      515 041 938

Wysłuchajmy pliku Tarnowo Pałuckie

Po wizycie w Tarnowie Pałuckim wrócimy do Puszczy Zielonka. Po powrocie do Wągrowca  opuszczamy miasto ulicą Skocką. Jedziemy szosą nr 196. Kolejnym punktem na trasie będą Skoki, gdzie zwiedzimy kościół pw. św. Mikołaja Biskupa

ul. Kościelna 7
62-085 Skoki
tel. 61 812 42 91

Wysłuchajmy pliku Skoki

Wracamy do szosy numer 196 i skręcamy w lewo. Po przejechaniu około 6 km skręcamy w prawo na szosę numer 197. Następną drewnianą atrakcją turystyczną na trasie zwiedzania jest położony zaledwie 1 km dalej kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rejowcu.

Rejowiec 32
62-093 Rejowiec Poznański
tel. 61 812 48 82

Wysłuchajmy pliku Rejowiec

Jedziemy ponownie szosą numer 197 na południowy wschód. 9 km dalej dojedziemy do Kiszkowa, gdzie  kolejnym zabytkiem będzie kościół pw. św. Jana Chrzciciela.

ul. Gnieźnieńska 9
62-280 Kiszkowo
tel. 61 427 60 56

Wysłuchajmy pliku Kiszkowo

Dalej szosą numer 197 w kierunku wschodnim udamy się do położonej 6 km dalej wsi Sławno, gdzie zwiedzimy kościół pw. św. Rozalii pełniący funkcję kaplicy cmentarnej.

Wysłuchajmy pliku Sławno

Opuszczając Sławno jedziemy na południe w kierunku Skrzetuszewa. Dalej mijamy Rybitwy oraz skręcamy w prawo na Latalice. Jedziemy do Węglewa. Następnym punktem na trasie zwiedzania jest kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Węglewo 23
62-010 Pobiedziska
tel. 61 817 70 08

Wysłuchajmy pliku Węglewo

Z Węglewa jedziemy na południe do szosy numer 5, gdzie skręcamy w prawo. We wsi Kobylnica ponownie skręcamy w prawo. Ostatnim drewnianym kościołem na trasie będzie świątynia pw. św. Mikołaja Biskupa w Wierzenicy.

Wierzenica 12
62-006 Wierzenica
tel. 61 897 33 04

Wysłuchajmy pliku Wierzenica

 

 

 

 

Mapa obiektu

Galeria artykułu

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze miasto
  • Koleje Wielkopolskie