Propozycje wycieczek

Wycieczka po dawnym Poznaniu

komentarze:

Przewodniki audio do pobrania

Pobierz wszystkie ›
warunki prawne

Wycieczka, a właściwie spacer po Poznaniu, w czasie którego poznamy dzieje miasta, zobaczymy jak na przestrzeni wieków  rozrastało się, zobaczymy jego najcenniejsze zabytki.

Zwiedzanie zaproponowanych obiektów ułatwią załączone pliki dźwiękowe, które można pobrać ze strony i wgrać na własne urządzenie odtwarzające pliki MP3 (również wiele modeli telefonów komórkowych). Jeżeli chcemy zatrzymać na chwilę nagranie, skorzystajmy z przycisku <pauza>. Dzięki temu będziemy mogli w dowolny sposób sami regulować tempo zwiedzania. 
Wskazówki zawarte w tekście dotyczące  drogi, czy adresy poszczególnych obiektów dla wygody użytkowników zostały umieszczone w poniższym opisie wycieczki z możliwością wykonania wydruku.
Pomimo dość szczegółowych wskazówek dotyczących przebiegu trasy, jeśli nie znamy topografii miasta przed wyruszeniem w drogę warto zaopatrzyć się w plan Poznania.

Spacer rozpoczynamy na Ostrowie Tumskim, w miejscu gdzie zaczęła się historia Poznania i historia Polski. Przy kościele pw. NMP in summo wysłuchajmy pierwszego nagrania

Dalej przejdźmy do katedry. W okresie wiosenno-letnim wejdziemy do wnętrza wejściem głównym, zimą wejściem bocznym po południowej (prawej) stronie kościoła. Aby zobaczyć podziemia należy wykupić bilet wstępu w zakrystii.

Zwiedzając katedrę wysłuchajmy pliku Poznań - Katedra

Dalej udajmy się na teren Starego Miasta. Pieszo najlepiej dojść przez ul. Chwaliszewo.

Tutaj zwiedzanie rozpoczniemy od kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Boskiej Pocieszenia przy skrzyżowaniu ul. Dominikańskiej i Szewskiej.
Wysłuchajmy tu nagrania Poznań - Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Dalej udajmy się na ul. Żydowską, gdzie przy skrzyżowaniu z ul. Kramarską znajduje się maleńki kościółek pw. Najświętszej Krwi Pana Jezusa.
Wysłuchajmy tu nagrania Poznań - Kościół pw. Najświętszej Krwi Pana Jezusa.

Teraz udajmy się na Stary Rynkek. Zwiedzanie będziemy kontynuować stając pod ratuszem. Tutaj wysłuchamy pliku dźwiękowego Poznań - Ratusz

Będąc przed ratuszem zwróćmy jeszcze uwagę na pręgierz - kamienny słup z rycerzem. Opowieść o pręgierzu znajdziemy na pliku dźwiękowym Poznań - Pręgierz

Spod pręgierza udajmy się do kościoła farnego pw. św. Stanisława Biskupa. Dojdziemy do niego ul. Świętosławską. Stojąc przed kościołem wysłuchajmy pliku dźwiękowego Poznań - Kościół farny

Teraz czeka nas spacer na Wzgórze Przemysła. Najlepiej  tam dojść ul. Franciszkańską. Na Wzgórzu możemy zobaczyć  kościół franciszkanów pw. św. Antoniego z Padwy oraz odbudowany zamek królewski 

Wysłuchajmy tutaj plików dźwiękowych Poznań - Kościół klasztorny franciszkanów oraz Poznań - Zamek królewski

Będąc w tym miejscu warto zobaczyć również Makietę Dawnego Poznania, do której wejście znajduje się od ul. Ludgardy.

www.makieta.poznan.pl
tel.    61 855 14 35 (rezerwacje) od godz. 11.00-17.00
kom. +48 532 651 218 (informacja)

W tym miejscu kończy się historia średniowiecznego miasta. Kiedy Poznań dostał się pod zabór pruski rozebrano średniowieczne mury miejskie, a miasto rozrosło się w kierunku zachodnim. Ale to już jest zupełnie inna historia.

Mapa obiektu

Galeria artykułu

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze miasto
  • Koleje Wielkopolskie