Punkty widokowe

Dziewicza Góra (gm.Czerwonak)

dział: Turystyka
komentarze: 4 (zobacz)

DZIEWICZA GÓRA

Usytuowana w gminie Czerwonak na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka, ponad 10 km na północny wschód od Poznania. Wysokość Dziewiczej Góry to 143 m n.p.m. i jest drugim po Górze Moraskiej (154 m n.p.m.) wzniesieniem moreny czołowej stadiału poznańskiego.

Nazwa pochodzi od cysterek, które otrzymały wzniesienie na mocy dokumentu księcia Przemysła I w 1 połowie XIII w. Warto wiedzieć, że owad hodowany przez cysterki z pobliskich Owińsk, potrzebny do wyrobu barwnika to czerwiec polski, który dał prawdopodobnie nazwę pobliskiemu Czerwonakowi. 

Teren porasta las mieszany ze starodrzewem dębowym. W 2005 r. wybudowano tutaj wieżę, która miała być przeznaczona jako punkt obserwacji i wczesnego ostrzegania o pożarach. Funkcję praktyczną połączono z atrakcją turystyczną w postaci platformy widokowej.  Dojście do szczytu wyznaczone jest odpowiednimi szlakami. Góra jest popularnym terenem wycieczkowym, a wejście na 30 metrowy punkt widokowy stanowi nie lada atrakcję. Stąd rozciągają się dalekie i imponujące widoki. Żeby zasłużyć na chwilę przyjemności należy pokonać 172 stopnie.

Ponieważ godziny otwarcia wieży są zmienne w zależności od pory roku i warunków atmosferycznych, przed wyruszeniem na szlak warto upewnić się czy obiekt jest dostępny.

Dziewicza Baza:
tel. 666 850 031
e-mail: biuro@dziewiczabaza.pl 

Mapa obiektu

Galeria artykułu

Komentarze (4)

Drużyna Piotr i Adaś

2016-07-12 | 14:27

Bardzo ładna wieża z dobrą infrastrukturą. Widoki na okolicę fantastyczne. Zdobycie punktu mozna połączyc ze spacerem lub wycieczką rowerową po Puszczy Zielonka, gdzie dodatkowo istnieje możliwość realizacji innych projektów turystycznych.

Monia

2012-10-09 | 08:26

Witajcie 13 lub 14 października zapraszam na wspólne zdobywania Dziewiczej Góry a już dziś do pomocy Jasiowi http://www.siepomaga.pl/r/jasiowi

Krzysiek

2011-04-18 | 11:13

Witam, stoły i ławki już są; co prawda w skromnej liczbie 2 + 4, ale dobre i to. Przy wieży jest również mapa okolic i informacja turystyczna o "szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka". Można również schodząc ze szczytu podążać ścieżką dydaktyczną(3 lub 5,5 km) z 15 tablicami omawiającymi tematykę lasu. Dojść można nią do tzw. leśnej klasy w pobliżu ciekawego budynku leśniczówki Annowo, mijając wcześniej sporo pomnikowych drzew, tj. dęby i sporej średnicy samotną sosnę. Zapraszam zatem do odwiedzin Dziewiczej Góry i przyległych terenów.

henbil

2010-07-29 | 08:22

Wieża bardzo ładna..Szkoda jednak że nikt nie pomyślał, aby na polanie przy wieży postawić parę ławek/stołów!/ dla starszych ludzi- ktorzy zmęczeni podejściem mogli by odpocząć.Tak przy wieży, jak i na parkingu brakuje też mapy /schematu/ szlaków pieszych. Szlaki namalowane na betonowym słupku nie mówią nam dokąd one prowadzą

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji (nie będzie publikowany)

Kod z obrazka:

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze miasto
  • Koleje Wielkopolskie