Wielkopolska stanowi też atrakcyjny region dla wycieczek rowerowych. Ciekawe krajobrazy, jeziora i gęsta sieć dobrych dróg zachęcają do rowerowych eskapad. Pomijając szosy główne, które jako zbyt ruchliwe nie są godne polecenia, w Wielkopolsce jest dużo szos drugorzędnych i lokalnych, doskonale nadających się do jazdy rowerem. W regionie przeważają wiatry zachodnie, dlatego przy planowaniu wycieczek należy uwzględniać ten fakt i przyjmować kierunek jazdy z zachodu na wschód.
Na dłuższe, parodniowe wycieczki rowerowe szczególnie godne polecenia są: Pojezierze Wałeckie (okolice Dobiegniewa, Tuczna, Wałcza, Jastrowia), Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie, okolice Międzyrzecza, Wolsztyna i Leszna oraz tereny na południe od Kalisza po Bolesławiec nad Prosną.
W początkach lat dziewięćdziesiątych zaczęto w kraju, a także w Wielkopolsce, wytyczać i znakować szlaki kolarskie. Pierwsze szlaki znakowano podobnie jak piesze, zastępując białe paski zewnętrzne paskami żółtymi. W 1995 r. wprowadzono jednolity system znakowania szlaków kolarskich – na białym kwadratowym znaku widnieje kontur roweru i barwny pasek. Kolorów szlaków kolarskich, podobnie jak pieszych, jest pięć: czerwony, niebieski, zielony, żółty i czarny. Pierwszym wyznakowanym szlakiem kolarskim w Wielkopolsce stał się szlak Poznań-Promno-Pobiedziska długości 35 km, wytyczony w 1994 r., w 1997 r. przedłużony do Gniezna.
W kolejnych latach wyznakowano dalsze szlaki, początkowo w okolicach Poznania, a później w innych rejonach. Z inicjatywy Komisji Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK, przy współpracy z organizacjami międzynarodowymi, wyznakowane zostały tzw. szlaki dalekosiężne, zwane też transkontynentalnymi. Jeden z takich szlaków, oznaczony jako R1, łączący Boulogne nad kanałem La Manche we Francji, wiedzie przez Holandię, Niemcy, Polskę do granicy z Obwodem Kaliningradzkim. W przyszłości ma być przedłużony przez Litwę, Łotwę, Estonię do Sankt Petersburga. Przez Wielkopolskę przebiega on odcinkiem długości ok. 200 km od Międzyrzecza przez Pszczew, Międzychód, Puszczę Notecką, Krzyż, Wieleń, Trzciankę, Piłę, Miasteczko Krajeńskie, Osiek nad Notecią i dalej do Koronowa nad Brdą.
W ostatnich latach wyznakowano kolarski pierścień wokół Poznania, długości 173 km, wiodący przez Złotniki, Biedrusko, Murowaną Goślinę, Zielonkę, Kostrzyn, Kórnik, Mosinę, Stęszew, Kiekrz. Szlak ten wyznakowany jest znakami czarnymi na pomarańczowym tle. Dzięki siedmiu szlakom łącznikowym istnieje wiele kombinacji odbywania wycieczek rowerowych w bliższych okolicach Poznania.
Skupiska znakowanych szlaków kolarskich, wytyczonych staraniem władz powiatowych lub gminnych, znajdują się m.in. w okolicach Drezdenka, Trzcianki, Piły, Pszczewa, Nowego Tomyśla i Śremu.
W latach 2001-02 wyznakowane zostały dwa odcinki transwielkopolskiej trasy rowerowej: odcinek północny – z Poznania do Okonka długości ok. 200 km i odcinek południowy – z Poznania do Siemianic k. Kępna długości ok. 280 km.