Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne

dział: Turystyka
komentarze: 10 (zobacz)

W rejonach liczniej odwiedzanych przez turystów wyznakowane zostały szlaki turystyczne – piesze i kolarskie. W publikacjach przewodnikowych podawane są propozycje tras wycieczek samochodowych i autokarowych. Znakowanie szlaków ma na celu ułatwienie wędrówek w terenie wiodących do miejsc szczególnie ciekawych, drogami ładnymi, przez okolice o interesujących krajobrazach, bez obawy o zabłądzenie.

Szlaki piesze w Wielkopolsce, podobnie jak na terenie całego kraju, znakowane są trzema poziomymi paskami – dwoma białymi na zewnątrz i barwnym pośrodku. Stosuje się pięć podstawowych kolorów szlaków: czerwony (dla szlaków głównych, dłuższych), niebieski, zielony, żółty i czarny (szlaki łącznikowe, krótkie). W Wielkopolskim Parku Narodowym istnieje jeden szlak wyznakowany w 2003 r. nietypowym kolorem – pomarańczowym.

Pierwsze szlaki piesze w regionie wyznakowane zostały ok. 1910 r., jeszcze przez organizacje niemieckie, na terenie obecnego Wielkopolskiego Parku Narodowego. Były to typowe szlaki spacerowe, przeznaczone głównie dla mieszkańców Poznania. Znakowane były w inny sposób niż obecnie – kolorowymi kółkami i trójkątami. Wyznakowano wówczas m.in. szlaki z Puszczykowa przez Jarosławiec nad Jez. Góreckie i z Mosiny nad Jez. Góreckie. W 1948 r. sieć pięciu szlaków na terenie przyszłego WPN zaprojektował i osobiście wyznakował Jerzy Szulczewski, geograf, przyrodnik, badacz Parku. W zasadniczym układzie istnieją one do dnia dzisiejszego.

Na szerszą skalę zaczęto znakować szlaki piesze w Wielkopolsce na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w. Powstały wówczas m.in. szlaki na Pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim, w Puszczy Zielonce, w okolicach Chodzieży, w okolicach Gniezna. W latach późniejszych znakowanie szlaków stało się zjawiskiem prawie masowym. Poszczególne Oddziały PTTK i władze powiatowe, a nieraz i gminne wytyczały szlaki piesze traktując je jako swego rodzaju element promocji turystycznej rejonu. Nie wszystkie z tych szlaków były ciekawe, nie zawsze wiodły interesującymi terenami, niejednokrotnie nawet dłuższe odcinki prowadzono szosami.

Tak powstała zgoła imponująca sieć ok. 5700 km znakowanych szlaków pieszych w Wielkopolsce. Jednak z uwagi na brak konserwacji, drogowskazów i tablic oraz ze względów podanych wyżej, ich przydatność dla celów turystycznych w wielu przypadkach jest ograniczona.
Poniżej przedstawiamy propozycje wybranych szlaków turystycznych na terenie Wielkopolski.

zestawienie szlaków pieszych w Wielkopolsce

Strony: 1 2 3

Komentarze (10)

TSNOmJYCSstJ

2011-06-06 | 10:33

Szlaki turystyczne.. Not so bad :)

eyozNATduXvaLw

2011-06-06 | 10:33

Szlaki turystyczne.. Tiptop :)

ekLmzCGbuHnUcX

2011-06-06 | 10:32

Szlaki i trasy turystyczne.. Keen :)

UPIuySgbmiqSDpg

2011-06-06 | 10:30

Szlaki turystyczne.. Outstanding :)

JjqUznEwGf

2011-06-06 | 10:30

Szlaki turystyczne.. Amazing :)

nFRIytTJCmCza

2011-06-06 | 10:30

Szlaki i trasy turystyczne.. Slap-up :)

lpxUMXFEwgklRWOOqrw

2011-05-09 | 10:47

Szlaki i trasy turystyczne.. Great idea :)

HbMtGyehZ

2011-04-29 | 07:10

Szlaki turystyczne.. Retweeted it :)

xKGBpZYuGS

2011-04-26 | 08:04

Szlaki turystyczne.. Bully :)

uczestnik kółka biologicznego

2010-02-11 | 08:17

SERDECZNIE ZAPRASZAM NA BLOGA, POŚWIĘCONEGO HISTORII I CIEKAWOSTKOM ZWIĄZANYCH Z BYŁĄ GRANICĄ PAŃSTWA POLSKIEGO, KTÓRE TWORZYŁY BUKI KRÓLEWSKIE.BUKI TE ZNAJDUJĄ SIĘ KOŁO SMOLARNI http://buki-krolewskie.blog.onet.pl/

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji (nie będzie publikowany)

Kod z obrazka:

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze miasto
  • Koleje Wielkopolskie