Wydarzenia w Wielkopolsce

5. Koniński Piknik Patriotyczny
Konin
12 maj 2018 r.

Mówili żeśmy stumanieni / Nie wierząc w to, że chcieć to móc!... To fragment piosenki „My, Pierwsza Brygada”, która towarzyszyć będzie 5. Konińskiemu Piknikowi Patriotycznemu (12 maja 2018).

 "My, Pierwsza Brygada" to bodajże najpopularniejsza pieśń towarzysząca wiek temu drodze do wolności Rzeczpospolitej. Tegorocznemu 5. Konińskiemu Piknikowi Patriotycznemu, mającemu w założeniu kształtowanie i utrwalanie postaw patriotycznych, przede wszystkim wśród młodych mieszkańców, też towarzyszyć będzie hasło "Drogi do Wolności". Piknik jest bowiem fragmentem całorocznego projektu "Konin dla Niepodległej", któremu patronuje prezydent Konina Józef Nowicki.
 
W programie pikniku organizatorzy przewidzieli mnóstwo atrakcji, ilustrujących Drogi do Wolności od 1918 roku po współczesne akcje żołnierzy Wojska Polskiego, działających w różnych częściach świata wespół z armią amerykańską. Pokażą się grupy rekonstrukcji historycznej, ilustrujące dzieło Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, zbrojne akcje z okresu II wojny światowej i wojny w Zatoce Perskiej.

Na konińskich błoniach przy ul. Grunwaldzkiej "działać" będą między innymi Szwadron Jazdy Konnej Ziemi Konińskiej pod dowództwem rotmistrza Macieja Chojnackiego, sekcja zmotoryzowana i konna 15. Pułku Ułanów Poznańskich, 10. Pułk Dragonów, grupa rekonstrukcyjna baterii Motorowej Artylerii Przeciwlotniczej, Poczta Polowa 44/100 i Sztab I Dywizji Pancernej oraz grupa rekonstrukcyjna współczesnego SRH 173rd Chosen Company, odtwarzająca 2 Batalion 503 Pułk 173 Brygady Powietrznodesantowej US Army działającej na froncie irackim w 2003 roku. Będzie też, tradycyjnie, GRH II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie oraz żołnierze jednostki wojskowej w Powidzu i reprezentanci stacjonującej tam armii amerykańskiej.
 
Miłośnicy sprzętu bojowego będą mieli okazję podziwiać jego różnorodność i zmiany zachodzące w sprzęcie wojskowym na przestrzeni minionego stulecia. Rosyjski samochód pancerny Putiłow-Austin, zdobyty w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, armata Krupp 7,7 cm, haubica spadochronowa M1A1, armata przeciwpancerna M1, działo samobieżne SU57, armata przeciwlotnicza Bofors z ciągnikiem artyleryjskim PZInż 343 i popularne wojskowe motocykle, Jeepy i Hummery. W pokazach obok prezentacji Błękitnej Armii gen. Hallera, będą działania obrony przeciwlotniczej z 1939 roku, działania I Brygady Spadochronowej i armii USA w Zatoce Perskiej. Zapewne emocjonujący okaże się pokaz jazdy konnej w wykonaniu grupy Pawła Apolinarskiego. Wszystkim towarzyszyć będzie koncert pieśni patriotycznych, w wykonaniu Orkiestry Dętej z Rychwała.
 
5. Koniński Piknik Patriotyczny
12 maja w godz. 15.00-19.00
Błonia przy ul. Grunwaldzkiej

Więcej: http://www.kdk.konin.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie