W środę, 17 stycznia o godz. 18.00 zapraszamy na pierwsze spotkanie z naszego nowego cyklu: Barwy świata. W jego ramach, raz w miesiącu, w niesztampowy sposób będziemy prezentować ciekawe kultury naszego świata.
Wyruszymy w podróż po świecie, podczas której będziemy oswajać inne kultury, przyglądać się temu, jak żyją ludzie w różnych miejscach globu oraz poznawać ich sposoby myślenia, wierzenia i zwyczaje, zachwycać się pięknem przyrody, sztuką i kulturą. Poprzez różne działania kulturalno-edukacyjne będziemy odkrywać różnorodność oraz złożoność świata, spróbujemy również złamać istniejące stereotypy i wskażemy na sieci powiązań, łączących ludzi i miejsca w globalnej wiosce.
Spotkanie inaugurujące cykl będzie dotyczyło kultury arabskiej. Podczas prezentacji, zatytułowanej: Blondynka w arabskim świecie, gość Agnieszka Chęś opowie o Beduinach, pustyni, Islamie i języku arabskim. Będzie też o hierarchii i pozycji kobiety w społeczeństwach arabskich, a także o arabskiej kobiecości – perfumach, strojach i biżuterii. Nie zabraknie szczypty magii, ale też słowa o władzy absolutnej, trudach pracy w bogatym arabskim kraju i oczywiście atrakcji turystycznych.
Agnieszka Chęś – doktorantka w Katedrze Zarządzania Międzynarodowego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Z wykształcenia hispanista i historyk sztuki; absolwentka Executive MBA (Aalto University i WSB Poznań) oraz studiów doktoranckich w zakresie komunikacji międzykulturowej (Universidad de Valladolid, Hiszpania). Przedstawi kulturę arabską przez pryzmat swoich doświadczeń trzech lat spędzonych na Półwyspie Arabskim, gdzie pracowała w Maskacie jako reprezentant amerykańskiej uczelni, dyrektor marketingu lokalnej uczelni oraz wykładowca i przy tej okazji dużo podróżowała. Jej pasją jest poznawanie i badanie różnych kultur, co jest także elementem jej pracy naukowej. W jej opowieściach przeplatają się tezy antropologów i socjologów z historiami ludzi, których poznała w Omanie, własnymi doświadczeniami i anegdotami. O doświadczeniach z pobytu w Omanie pisała także na swoim blogu: www.krainasindbada.blogspot.com
Więcej: http://bibliotekant.pl/