Wydarzenia w Wielkopolsce

Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show
Szreniawa
17 wrzesień 2017 r.

Jesień w domu i zagrodzie. Retro Show – to już dwunasta impreza z tej serii i propozycja na spędzenie niedzieli w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Jesień to okres orki i siewów pod zboża ozime. W dniu imprezy zwiedzający będą mogli zapoznać się z dawnymi sposobami orki zaprzęgiem wolim i konnym. Podążający za pługiem siewca zaprezentuje siew rzutowy z płachty, tzw. łoktuszy.

Na imprezie przedstawimy sposoby zagospodarowywania, przetwarzania i konserwowania płodów rolnych oraz przygotowywania zapasów na zimę. Zaprezentujemy sposoby modyfikowania owoców i warzyw poprzez wyciskanie z nich soku przy użyciu prasy ręcznej, w procesie pasteryzacji kompotów, a także kiszenia ogórków i kapusty. Związaną z tym atrakcją będzie zorganizowany w muzealnym sadzie pokaz jednoczesnego suszenia i wędzenia dymem śliwek węgierek. Pokaz ten stanowi odtworzenie starej, znanej co najmniej od XIX wieku metody, którą stosowano w gminie Szydłów (woj. świętokrzyskie). „Śliwka szydłowska” została wpisana do rejestru produktów rolnych objętych ochroną na obszarze Unii Europejskiej.

Odniesiemy się także do tytoniu – historycznej acz niezdrowej używki rodem zza morza, która od wieków zakorzeniła się wśród plantacji w obrębie obszarów wiejskich i uzupełnia bogaty koloryt upraw na ziemiach polskich. Swój początek wzięła pod koniec XVI wieku, kiedy to siostra Zygmunta Wazy otrzymała z Konstantynopola pierwsze nasiona tej rośliny.

W tym roku imprezie będzie również towarzyszył kiermasz przetworów owocowo-warzywnych połączony z degustacją. Wezmą w nim udział m. in. firmy związane z wielkopolskim oddziałem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, koła gospodyń wiejskich oraz lokalne spółdzielnie produkcyjne.

Atrakcją dla sympatyków zabytków techniki będzie Retro Show, czyli pokazy pracy maszyn i urządzeń rolniczych, nie tylko ze zbiorów Muzeum, ale również z kolekcji prywatnych, między innymi Klubu Miłośników Starych Ciągników z Wilkowic. Po raz kolejny pracować będą lokomobile – „Hipolina” produkcji Zakładów H. Cegielskiego z Poznania z 1919 roku oraz angielskiej firmy Robey w zestawie z młocarnią. Prezentacja zabytków na polu muzealnym zakończy się słynną już „paradą traktorów”.

Więcej: http://www.muzeum-szreniawa.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie