Wydarzenia w Wielkopolsce

Ogrody Matki Boskiej Zielnej
Lednogóra
15 sierpień 2018 r.

15 sierpnia Kościół katolicki obchodzi święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (zwane też Zaśnięciem NMP). 

W tradycji ludowej znane było jako święto Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu do kościoła zanoszono bukiety z ziół, warzyw,  kłosów zbóż, owoców, warzyw i innych płodów rolnych. Czyniło się to na pamiątkę wonnych ziół i kwiatów, które znaleźli apostołowie w opustoszałym grobie Matki Boskiej, świadczące o jej świętości - jak mówią biblijne przekazy, a także dla uproszenia dobrych i obfitych plonów z pól, łąk i ogrodów.

Spośród ziół do bukietów wkładano: dziurawiec, macierzankę, piołun, wrotycz, łzy Matki Boskiej, laski świętego Józefa. Oprócz różnych rodzajów zbóż dodawano makówki, len,  a z warzyw i owoców marchew, cebulę, czosnek, buraki, koper, groch, jabłka, dodawano też kwiaty ogrodowe. Poświęcone bukiety przynoszone były do domów i obejść. Tam umieszczano je przy obrazach i w świętych kątach, a także przy wejściach. Przypisywano im leczniczo-magiczną moc. Dodawano je do naparów dla chorych, okadzano nimi wnętrza i zwierzęta, zmarłym wkładano do trumny, zatykano w grządki z lnem czy kapustą, aby uchronić ja przed robakami.

W muzealnym kościele, podczas mszy świętej o godz. 11:00., poświęcone zostaną uprzednio przygotowane bukiety oraz te, które przyniosą uczestnicy. Po mszy będzie można zaopatrzyć się w zioła, kwiaty, kompozycje z żywych i suszonych roślin, miody, nalewki, różne przetwory roślinne, czy w świąteczne wypieki. Będzie też można spróbować i dowiedzieć się o właściwościach ziołowych herbat.

Więcej: http://www.lednica.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie