Wydarzenia w Wielkopolsce

Rawicki Jarmark Historyczny
Rawicz
7 – 9 wrzesień 2018 r.

Na weekend 7-9 września zaplanowano główne obchody jubileuszu 380-lecia lokacji Rawicza. Przeniesiemy się w czasie do XVII-wiecznej Polski sarmackiej rządzonej przez króla Władysława IV, do okresu pospolitego ruszenia, wojen ze Szwecją i Turcją, w których uczestniczyli również Wielkopolanie. Realia historyczne i obyczajowe tamtej epoki przybliżą widzom członkowie zaproszonych stowarzyszeń historycznych oraz grup rekonstrukcyjnych podczas specjalnych pokazów. 

W zaaranżowanym wokół ratusza obozie wojennym zobaczymy polskich husarzy, szwedzkich dragonów i żołnierzy piechoty w pełnym rynsztunku bojowym. Widzowie będą mieli okazję przymierzyć repliki historycznych strojów lub poćwiczyć strzelanie z broni czarnoprochowej. Nie zabraknie także atrakcji dla „spragnionych jadła i napitków” - wieczorami razem z polską szlachtą będzie można zatańczyć lub odpocząć przy stole biesiadnym w staropolskiej karczmie. 

Przez kilkaset lat rawicki rynek był najważniejszym w okolicy placem targowym, gdzie podczas cotygodniowych targów i sezonowych jarmarków toczyło się handlowe życie nie tylko miasta, ale całego regionu. Na słynne rawickie targi docierali kupcy z odległych zakątków kraju i Europy. Podczas tegorocznego jarmarku rynek zamieni się w staropolskie targowisko, gdzie odwiedzający nie tylko będą mogli kupić produkty lokalne i tradycyjne wyroby rzemieślnicze, ale również zdobędą wiedzę o sposobach ich wykonywania w przeszłości.

Dawny Rawicz był miastem rzemieślników, jednym z najważniejszych ośrodków sukiennictwa w Wielkopolsce. O rawickich rękodzielnikach mówiono, że są „rękami i sercem miasta”. Tajniki ich profesji będzie można zgłębić, obserwując pracę w odtworzonych na rynku warsztatach. Podczas pokazów dawnego rzemiosła mieszkańcy sami wcielą się w role tkaczy, szewców, garncarzy i spróbują swoich sił pod czujnym okiem mistrzów cechowych.

W PROGRAMIE m.in.:
– parada historyczna ulicami miasta
– pokazy XVII-wiecznych militariów i musztry
– obozowisko pospolitego ruszenia
– koncerty muzyki dawnej
– zabawa taneczna w stylu staropolskim
– inscenizacje historyczne
– giełda staroci

Więcej: http://www.rawicz.pl

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie