Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie, oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, zaprasza w dniach 20-21 stycznia 2018 roku na pierwsze w tym roku (a kolejne) wydarzenie w ramach projektu "W MROŹNEJ ZAWIEI ZIMOWISKO 1018. MASZERUJ ALBO GIŃ...". To wydarzenie z zakresu edukacji historycznej i archeologii doświadczalnej gdzie członkowie Stowarzyszenia Edukacji i Odtwórstwa Historycznego "AUREA TEMPORA" z zaproszonymi odtwórcami z innych grup, przez dwa dni będą wspominać czas gdy…
I przyszedł Światosław do progów, i nie można było przejść progów. I zatrzymał się, by zimować w Białobereżu, i nie mieli już żywności, i był głód wielki – po pół grzywny dawali za głowę końską. I zimował tam. Rok 6480 [972]. Gdy nadeszła wiosna, poszedł Światosław ku progom. I napadł nań Kuria, kniaź Pieczyński, i zabili Światosława i wzięli głowę jego, i z czaszki zrobili puchar, okuwszy czaszkę jego, i pijali z niego…
Tak relacjonował wojenne dzieje Światosława, ruskiego kniazia z dynastii Rurykowiczów, kronikarz Nestor w dziele pt. "Powieść minionych lat". Ten naturalistyczny, i ukazujący okrucieństwo wieków średnich opis, dotyczący wydarzeń z początku lat 70. X w., współcześnie może wzbudzić wśród czytelników swego rodzaju niepokój. Jednak odtwórcy historyczni, którzy na co dzień starają się, jak najwierniej odtwarzać minione dzieje, nie mogą być wrażliwi na ten rodzaj opisu. W końcu bowiem w X w. życie na pokrytej lasami i mokradłami Słowiańszczyźnie wymagało od człowieka ogromnego hartu ducha i dużej tężyzny fizycznej. Świat ten stawał się bardziej wrogi, kiedy czas krótkich dni i zimowych mrozów otulał słowiańską krainę grodów. Wciąż wiemy bardzo niewiele o życiu Słowian zimową porą. Chcąc jednak na własnej skórze i w obliczu marszu oraz bitwy o gród przekonać się, jak taka egzystencja mogła przebiegać zamieszkamy na grzybowskim grodzie. Zapraszamy was na kolejną odsłonę "ZIMOWISKA". Tym razem odtwórcy historyczni spotykają się pod hasłem "maszeruj albo giń …". I będzie to ponownie wyzwanie dla gruboskórnych ludzi o mężnych sercach, silnych nogach i otwartych umysłach. Spotykamy się już 20-21 stycznia w Rezerwacie Archeologicznym Gród w Grzybowie i wspólnie jako odtwórcy historyczni będziemy starać się pokazać jak wyglądał świat wczesnego średniowiecza sprzed 1000 lat, więc przybywaj gościu i "maszeruj albo giń". Kierownikiem projektu jest dr Marcin Danielewski (UAM w Poznaniu).
Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Edukacji i Odtwórstwa Historycznego "AUREA TEMPORA" z Poznania we współpracy z Rezerwatem Archeologicznym Gród w Grzybowie, a patronatem medialnym wydarzenia jest portal Historykon.pl.
Wstęp wolny.
Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie
Grzybowo 10a
62-300 Września
tel. 61 880 00 76, kom. 507 513 798
e-mail: grzybowo@lednica.pl
facebook.com/rezerwatgrzybowo
www.aureatempora.eu/aktualnosci/235-zimowisko2018.html