Papież w Wielkopolsce

Papież w Wielkopolsce

Październik 1978 r. przyniósł wydarzenie wyjątkowe w dziejach Polski – kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przyjął imię Jan Paweł II. Wielokrotnie potem odwiedzał Polskę, nie pomijając Wielkopolski.

Niedługo po wyborze na Stolicę Piotrową, 3 VI 1979 r., papież zawitał do Gniezna. Wylądował w pobliskim Gębarzewie; na placu katedralnym odprawił mszę świętą, a potem zamieszkał w gnieźnieńskim pałacu arcybiskupim; spotkał się też z młodzieżą. Ponownie papież przebywał w Gnieźnie w dniach 2-4 VI 1997 r. w związku z tysiącleciem męczeńskiej śmierci św. Wojciecha; odprawił mszę świętą przy katedrze, spotkał się z prezydentami państw europejskich i tradycyjnie już z młodzieżą.

W Poznaniu Jan Paweł II bywał wiele razy jeszcze jako arcybiskup metropolita krakowski. Jako najwyższy zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego po raz pierwszy przybył do stolicy Wielkopolski 20 VI 1983 r. Wylądował śmigłowcem na Łęgach Dębińskich, a potem udał się na Wildę, do ówczesnego Parku Kultury i Wypoczynku (dziś noszącego imię Jana Pawła II). Uroczystość, na którą przybyły setki tysięcy wiernych, połączono z beatyfikacją Matki Urszuli Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego (kanonizowanej przez Jana Pawła II w Rzymie w maju 2003 r.).

Druga wizyta Jana Pawła II w Poznaniu miała miejsce 3 VI 1997 r. Śmigłowiec z papieżem wylądował na lotnisku na Ławicy, a potem, po przejeździe przez miasto, o godz. 17.00 na pl. Adama Mickiewicza odbyło się spotkanie dostojnego gościa z licznie przybyłą młodzieżą. Miało ono miejsce w sąsiedztwie budynków Uniwersytetu, którego papież jest doktorem honoris causa.
W dniu 4 VI 1997 r. Jan Paweł II odwiedził sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W dwa lata później papież dwukrotnie, 6/7 i 7/8 VI 1999 r. nocował w Starym Licheniu (powiat koniński), a przy okazji poświęcił powstającą tam bazylikę Matki Bożej Licheńskiej.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie