Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej RegionWielkopolska.pl.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Elementy, które nie są w pełni dostępne w rozumieniu ustawy to w szczególności:
- Przewodniki turystyczne w formie audio do odsłuchania i pobrania, dostępne w serwisie. Materiały te zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy, stąd nie muszą posiadać opisów tekstowych. Pomimo to Redakcja Serwisu pracuje nad sukcesywnym uzupełnianiem wspomnianych materiałów audio o audiodeskrypcję.
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
- Deklarację sporządzono dnia:
- Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia:
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Skróty klawiaturowe używane w serwisie
Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki. Pomiędzy linkami w serwisie oraz aktywnymi elementami formularzy nawigujemy za pomocą klawisza TAB (nawigacja powrotna: SHIFT + TAB). Do wybranego linka przechodzimy za pomocą klawisza ENTER. Podobnie, za pomocą ENTER, akceptujemy wypełniony formularz, np formularz wyszukiwania. Rozwijane listy otwieramy za pomocą SPACJI, po dostępnych opcjach nawigujemy strzałkami GÓRA / DÓŁ, wybór akceptujemy klawiszem ENTER. W przypadku występujących w serwisie galerii, po wyborze zdjęcia, jego powiększoną wersję wraz z dodatkowym opisem, aktywujemy za pomocą ENTER. Następnie nawigujemy pomiędzy zdjęciami za pomocą klawiszy strzałek PRAWO / LEWO. Z każdego okna popup w serwisie (galeria zdjęć, wyszukiwarka z listą powiatów i miast) wychodzimy za pomocą klawisza ESCAPE (ESC).
Mechanizmy ułatwiające dostęp
Serwis zawiera wiele mechanizmów umożliwiających wszechstronny dostęp do zawartych w nim treści. W szczególności są to:
- nawigacja jest możliwa bez użycia myszki, tylko za pomocą klawiatury,
- również formularze, kalendarz i inne mechanizmy interaktywne można obsłużyć przy pomocy klawiatury,
- możliwość kilkukrotnego powiększenia tekstu na stronie za pomocą skrótu CTRL+,
- zdjęcia w serwisie są opatrzone opisami alternatywnymi (pole ALT), w szczególności dotyczy to zdjęć, które mają znaczenie informacyjne - np. stanowią integralną część treści artykułu lub są elementem galerii artykułu,
- linki nie zawierające tekstu (np. linki w formie ikon graficznych) są uzupełnione o atrybut TITLE, podobnie linki zawierające kompleksowe treści graficzno - tekstowe.
Dostępność architektoniczna
Budynek główny – Poznań, ul. B. Prusa 3.
Cała Instytucja pracuje w jednym budynku, w którym:
- przy drzwiach wejściowych zamontowano system automatycznego otwierania,
- boczne wejście jest z podjazdem dla wózków,
- specjalnie wydzielono miejsca parkingowe dla osób ze szczególnymi potrzebami,
- zamontowano platformę dla wózków wewnątrz budynku,
- dostępność na wyższe piętra zapewnia winda osobowa dostosowana do osób ze szczególnymi potrzebami z informacją głosową i przyciskami z alfabetem Braille`a,
- przy drzwiach do czytelni i wypożyczalni zamontowano system automatycznego otwierania,
- w budynku znajdują się pomieszczenia higieniczno-sanitarne przystosowane dla osób ze szczególnymi potrzebami wyposażone w system przywoływania pomocy,
- do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem,
- w przypadku niemożności samodzielnego dotarcia do danego pokoju znajdującego się na wyższych kondygnacjach, istnieje możliwość zejścia pracownika.
Celem uzyskania pomocy, należy zgłosić się do pracownika ochrony, którego pomieszczenie zlokalizowane jest przy wejściu głównym.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt poprzez adres email redakcja@regionwielkopolska.pl lub dzwoniąc na numer telefonu 61 664 08 84. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
Żądanie musi zawierać:
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny poinformuje o tym wnoszącego żądanie i przekaże informację kiedy realizacja żądania będzie możliwa. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
Skargi i odwołania
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
- Organ nadzorujący: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
- Adres: ul. Bolesława Prusa 3, 60-819 Poznań
- E-mail: dyrektor@wbp.poznan.pl
- Telefon: 61 664 08 84
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.