
Lekarz, kompozytor i muzyk jazzowy. Urodził się w 1931 r. w Poznaniu. Wcześnie, bo już w wieku 8 lat zaczął uczęszczać do konserwatorium w klasie fortepianu. Po II wojnie światowej Krzysztof Trzciński zdał maturę w Ostrowie Wielkopolskim. Na studia medyczne powrócił do rodzinnego miasta. Mimo, iż z zawodu był lekarzem-laryngologiem to jego prawdziwą pasją pozostawała muzyka.
W historii muzyki zapisał się jako prekursor jazzu nowoczesnego w Polsce. Jego nowatorskie podejście przez wyznaczanie nowych trendów i stworzenie własnego, charakterystycznego stylu dało rozwój polskiej muzyce jazzowej. Muzyczne osiągnięcia zostały docenione przez międzynarodową publiczność, a sam Komeda znalazł wielu naśladowców.
Był również znanym i cenionym kompozytorem muzyki filmowej. Tworzył między innymi do takich filmów jak Nóż w wodzie czy Dziecko Rosemary. Przydomek Komeda muzyk przybrał żeby ukryć w klinice laryngologicznej swoje zainteresowania, które w czasach PRL-u uchodziły za przejaw zachodniej dekadencji. Prywatnie żonaty z Zofią Trzcińską — animatorką i promotorką polskiego jazzu.
Zmarł w 1969 r. w Warszawie. Przyczyną przedwczesnej śmierci był krwiak mózgu spowodowany upadkiem podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych.
Więcej:
Hendrykowski Marek, Komeda, Poznań 2009.
Grzebałkowska Magdalena, Komeda: osobiste życie jazzu, Kraków 2018.