Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Budynek dawnej szkoły elementarnej w Luboniu

Herb Budynek dawnej szkoły elementarnej w Luboniu

LUBOŃ
Miasto położone w powiecie poznańskim nad rzeką Wartą.


U zbiegu ulic Armii Poznań i H. Dąbrowskiego znajduje się niewielki placyk, na którym stoi budynek dawnej szkoły elementarnej wsi Luboń. Zbudowano go w 1904 r. z czerwonej, cegły, produkowanej w pobliskich cegielniach w Żabikowie, zgodnie z typowym pruskim projektem.

W budynku pierwotnie mieściły się trzy izby lekcyjne na parterze i mieszkanie dla kierownika szkoły na piętrze. Przy szkole znajdował się wówczas prawie hektarowy ogród z zabudowaniami gospodarczymi, należący do etatowego kierownika. Cechą charakterystyczną tej placówki był jej szczególny administracyjny charakter. Szkoła elementarna we wsi Luboń, jako jedyna w okolicy otrzymała status PARYTETOWY, co oznaczało, że nadzór wyznaniowy sprawowali nad nią jednocześnie proboszcz parafii katolickiej i pastor gminy ewangelickiej, a do szkoły mogły uczęszczać dzieci wyznania katolickiego i ewangelickiego.

Po II wojnie światowej pomieszczenia mieszkalne w budynku, który nie mieścił już dzieci w wieku szkolnym, zostały zamienione na sale lekcyjne i pomieszczenia administracyjne. Budynek od dnia otwarcia tj. od lipca 1904 r. do dziś pełni swoją funkcję. I choć obecnie znajduje się w rękach prywatnej organizacji społecznej, nadal pozostaje szkołą.
 

Obiekt należy do "Lubońskiego szlaku architektury przemysłowej".

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie