Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Dwór w Chalinie

Dwór w Chalinie

CHALIN

Chalin w powiecie międzychodzkim w gminie Sieraków jest niewielką wsią położoną wśród lasów, około 6 km na południowy zachód od Sierakowa.  

Najwcześniejsze dokumenty z nią związane pochodzą z początku XVI w., gdy wieś była własnością rodziny Srzemskich. W jej rękach była aż do 1675 r., kiedy kupił ją Ernest z Tuczna Wedelski, po którym odziedziczył ją Adam Wedelski i sprzedał w 1717 r. Krzysztofowi Radliz Hazie za 51 tysięcy złotych. Od niego, w 1721 r. majątek w Chalinie kupił za 56 tysięcy zł Andrzej Kurnatowski herbu Łodzia.

Budowę nowego dworu, zachowanego do naszych czasów, mimo znacznych przekształceń, podjął z pewnością Adam Kurnatowski, któremu w działach spadkowych po śmierci ojca w 1762 r. przypadła posiadłość w Chalinie. Dobra pozostawały w posiadaniu jego spadkobierców do schyłku XIX w., kiedy przeszły w ręce rodziny Zürcherów.

Barokowy dwór Kurnatowskich, znacznie dziś przebudowany, jest niewielką parterową założoną na prostokątnym rzucie budowlą, pod której częścią zachowały się sklepione kolebkowo piwnice pochodzące być może jeszcze z wcześniejszego obiektu. Wieńczy ją wysoki naczółkowy dach, a w środkowej części dziewięcioosiowej elewacji frontowej zaprojektowany został pozorny ryzalit zwieńczony barokowym szczytem, mieszczący główne wejście do gruntownie przekształconego obecnie wnętrza dworu.

Obecnie mieści się tutaj Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Wielkopolskich Parków Krajobrazowych.
Korzystanie należy uzgodnić w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Adres:
Plac Wolności 18
61-739 Poznań
tel. 61 65 54 650
lub bezpośrednio w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej
tel. 61 295 22 72

 

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie