Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. Narodzenia NMP „Na Pólku” w Bralinie

Załączniki audio

  • Bralin - Kościół pw. Narodzenia NMP
    Play audioguide Pause audioguide
warunki prawne
Herb Kościół pw. Narodzenia NMP „Na Pólku” w Bralinie

BRALIN

Wieś gminna w powiecie kępińskim, oddalona ok. 7 km na zachód od Kępna, przy drodze do Wrocławia. Kościół położony jest wśród pól, ok. 1,5 km na południe od wsi.

Wybudowany w 1711 roku. Kilkakrotnie restaurowany, ostatnio w latach 1978-87 i 2001-02. W 1993 r. organizacja Europa Nostra przyznała parafii honorowy złoty medal za restaurację obiektu.

Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany. Wzniesiony na planie krzyża greckiego o zwężających się na zewnątrz ramionach. Między ramionami północnym i zachodnim zakrystia. Dachy kryte gontami. Na skrzyżowaniu ramion ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę, z dwoma latarniami, zwieńczona cebulastym hełmem. Wewnątrz w części centralnej pozorne sklepienie kolebkowe, w ramionach krzyża stropy belkowe. W zachodnim ramieniu empora na filarach, opinająca jego ściany. Polichromia ścian i stropu z 1 ćw. XIX w., wzorowana na miedziorytach mszału weneckiego z 1638 r.

W części centralnej wolnostojący barokowy ołtarz główny z 1 ćwierci XVIII w. Na ścianach 12 późnobarokowych obrazów Męki Pańskiej z końca XVIII w. Ambona klasycystyczna z początku XIX w.

Wschodnia część kościoła otoczona wolnostojącymi parterowymi podcieniami (tzw. „sobotami”), z kaplicami w narożach.

Więcej:
http://www.polko.bralin.com.pl/

Adres:
ul. Wrocławska 58
63-640 Bralin
062 781 20 10

 

 

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie