Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. Narodzenia NMP w Wyszynie

Herb Kościół pw. Narodzenia NMP w Wyszynie

WYSZYNA

Wieś w gminie Władysławów (powiat turecki), położona ok. 10 km na północny wschód od Tuliszkowa.

Wzniesiony w 1782 r. z fundacji Rafała Górowskiego, kasztelana przemęckiego, właściciela wsi. Odnowiony m.in. na początku XX w. i w latach 1956-57. Od 1999 r. trwa gruntowny remont (m.in. w 2003 r. przywrócono pierwotne pokrycie dachu gontami).

Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Wybudowany na planie szesnastoboku. Do korpusu głównego przylegają trzy pomieszczenia sześcioboczne: kaplica, kruchta i zakrystia. Dach w kształcie dzwonu, łamany, zwieńczony latarnią. Po remoncie przykryty gontami. Wewnątrz strop płaski wsparty na ośmiu kolumnach ustawionych na murowanych cokołach. Na stropie rzeźby Oka Opatrzności w glorii i trzech aniołów z symbolami cnót kardynalnych.

Wyposażenie rokokowe z czasów budowy kościoła. W ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej adorującej Dzieciątko z 1 poł. XVIII w. Dwa ołtarze boczne i ambona z rzeźba anioła na baldachimie. Kamienna chrzcielnica gotycka z XV w., z ornamentem geometrycznym.
 

Adres:
ul. Rafała Gurowskiego 3
62-710 Wyszyna
tel. 063 214 54 60

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (1)

KRONIKARZ ANDRZEJ

2011-04-26 03:45:17

PRZYJEŻDŻAJCIE Z BLISKA Z DALEKA MATKA CZUWAJĄCA W WYSZYNIE NA WZS CZEKA TAKA PARAFIA JEST JEDNA I JEDNA SIĘ ZDARZA POZDROWIENIA OD KRONIKARZA

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie