Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. śś. Anny i Wawrzyńca z Wartkowic koło Uniejowa

Herb Kościół pw. śś. Anny i Wawrzyńca z Wartkowic koło Uniejowa

DZIEKANOWICE

Wieś w powiecie gnieźnieńskim, położona ok. 36 km na północny wschód od Poznania

Kościół wybudowany w 1719 r. z fundacji rodziny Radoszewskich, właścicieli Wartkowic. Podczas gruntownej restauracji w 1818 r. dostawiono zakrystie i kruchtę, a nad nawą wzniesiono wieżyczkę na sygnaturkę. W 1883 r. wydłużono nawę. Pozyskany do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach w 1997 r., uroczyście otwarty w 2001 r.

Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Jednonawowy, z węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Przy południowej ścianie nawy prostokątna kaplica i niewielka kruchta, między kaplicą a prezbiterium – zakrystia. Dachy kryte gontami. Nad nawą wieżyczka na sygnaturkę, o ścianach i hełmie krytych gontami. W nawie i prezbiterium strop o równej wysokości. Ściany wewnętrzne otynkowane ze śladami polichromii z XVIII w.

Barokowy ołtarz główny z XVIII w. z kopią obrazu św. Anny Samotrzeć, którego oryginał pozostał w Wartkowicach. W kaplicy neogotycki ołtarz z 1893 r. Ołtarz boczny z obrazem św. Jana Chrzciciela, ambona i chrzcielnica z XVIII w., ławy kolatorskie z 1 poł. XIX w. Belka tęczowa zakończona 2 wolutami wspartymi na konsolach.

Adres:
Dziekanowice 23
62-261 Lednogóra
tel. 061 427 50 40

 

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie