Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. śś. Mikołaja i Jadwigi w Dębnicy

DĘBNICA

Wieś w gminie Kłecko (powiat gnieźnieński), położona ok. 10 km na północny zachód od Gniezna.

Wzniesiony w 1726 r. z fundacji Eleonory z Działyńskich Latalskiej, właścicielki wsi. W 1937 r. gruntownie remontowany i powiększony (wydłużenie nawy w kierunku zachodnim i dostawienie wieży) wg projektu architekta Stefana Cybichowskiego. Remontowany w latach siedemdziesiątych XX w.

Starsza, wschodnia część kościoła konstrukcji zrębowej, nowsza, zachodnia – szkieletowej; całość oszalowana. Orientowany. Jednonawowy; do wydłużonej nawy przylega nieco węższe, trójbocznie zamknięte prezbiterium, z zakrystią od północy. Przy południowej stronie nawy niewielka kruchta. Dachy kryte blachą. Na zachodnim skraju dachu wieża, zakończona blaszanym hełmem z latarnią, na wschodnim krańcu kalenicy nawy wieżyczka na sygnaturkę. Wewnątrz strop o równej wysokości w nawie i prezbiterium. Na stropie polichromia z 1937 r.

Wyposażenie i wystrój pochodzą głównie z czasów powstania świątyni. Ołtarz główny architektoniczny z 2 poł. XVII w., z bramkami i pochodząca z 2 poł. XIX w. kopią obrazu Madonny Sykstyńskiej Rafaela. Ołtarze boczne i ambona w stylu regencji, chrzcielnica z rzeźbioną sceną Chrztu Chrystusa z 2 poł. XVIII w. Na profilowanej belce tęczowej krucyfiks z 1 poł. XVIII w. w otoczeniu glorii i symboli Męki Pańskiej. W prezbiterium marmurowe epitafium Wiridianny z Radolińskich 1°voto Kwileckiej, 2°voto Fiszerowej.

Obok kościoła drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej, przypuszczalnie z 2 poł. XVIII w.

Więcej:
https://parafiaklecko.pl/dekanat/debnica/

Adres:
Dębnica
62-271 Działyń
tel. 061 427 96 21

Lokalizacja

Komentarze (1)

jósiak marcelina

2014-06-03 03:22:41

piękna ta parafia polecam do zwiedzania :)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie