Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. śś. Stanisława i Mikołaja Biskupów w Malanowie

MALANÓW

Wieś gminna (powiat turecki) położona ok. 10 km na południowy zachód od Turku, przy drodze do Kalisza.

Wzniesiony w latach 1871-74. Przy jego budowie wykorzystano materiał  z rozebranej świątyni, ustawionej w 1716 r. w innym miejscu wsi. Obok w latach 1989-2000 wzniesiono nowy murowany kościół, do którego przeniesiono obrazy  Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 2 poł. XIX w. (z ołtarza głównego) i św. Stanisława biskupa (z ołtarza bocznego).

Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany. Jednonawowy z niższym i węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Przy prezbiterium od północy zakrystia, po stronie przeciwnej – pomieszczenie gospodarcze. Przy nawie od zachodu obszerna kruchta, od południa − magazynek. Dachy kryte blachą. Nad nawą wieżyczka na sygnaturkę. Wewnątrz strop płaski.

Barokowe wyposażenie wnętrza: trzy ołtarze z ok. 1720 r., na belce tęczowej krucyfiks z XVII w., ambona z rzeźbą św. Michała, drewniana kropielnica w kształcie kielicha z 1620 r., osiem ławek. Chrzcielnica neogotycka z 1 poł. XIX w.

Drewniana dzwonnica z XVIII w., przeniesiona na obecne miejsce w 1873 r. Zwieńczona dachem czterospadowym z wieżyczką, krytym gontami.

Więcej:
http://parafiamalanow.malanow.pl/

Adres:
ul. Południowa 9
62-709 Malanów
tel: 063 228 30 10

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie