Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Nowej Wsi Królewskiej

Herb Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Nowej Wsi Królewskiej

NOWA WIEŚ KRÓLEWSKA

Wieś w gminie Września (powiat wrzesiński), położona ok. 8 km na południe od Wrześni, przy drodze do Kalisza.

Budowany  od ok. 1550 do ok. 1580 r., być może z fundacji królewskiej, przez małopolski warsztat ciesielski. Jest przykładem małopolskiej odmiany późnogotyckiego kościoła drewnianego. W 1925 r. przedłużono nawę w kierunku zachodnim. Restaurowany m.in. w latach siedemdziesiątych XX w. i w 1988 r.

Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany. Jednonawowy, z kwadratową nawą i nieco węższym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Od strony zachodniej wieża. Przy północnej ścianie prezbiterium niewielka zakrystia. Dachy przykryte gontami. Wieża zakończona dachem ostrosłupowym. Wewnątrz stropy. Na ścianach prezbiterium zachowana fragmentarycznie polichromia z 2 poł. XVI w., w motywami ornamentalnymi, fragmentem postaci świętego i półpostacią św. Michała Archanioła.

Późnorenesansowe wyposażenie kościoła  pochodzące  przede wszystkim z ok. 1640 r. Ołtarz główny z rzeźbą św. Anny z 1 poł. XVI w. Na belce tęczowej rozbudowa grupa pasyjna z 1 poł. XVI w. z Chrystusem , Matką Boską Bolesną., św. Janem Ewangelistą, św. Marią Magdaleną i dwoma żołnierzami.

 

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie