Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Obrzycku

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Obrzycku

OBRZYCKO

Miasto w powiecie szamotulskim, położone około 12 km na północny zachód od Szamotuł. Kościół znajduje się w jego zachodniej części, przy ul. Kościelnej.

Wzniesiony w latach 1714-56 wg projektu Pompeo Ferrariego. W pierwotnej postaci był budowlą wzniesioną na planie krzyża greckiego o czterech krótkich ramionach, z których wschodnie i zachodnie zamknięte były półkolistymi absydami. W latach 1906-09 świątynie rozbudowano wg projektu Rogera Sławskiego, dostawiając od strony zachodniej obszerną neobarokową nawę. Nad kwadratową częścią centralną znajduje się kopuła posadowiona na wysokim cokole; ramiona krzyża usytuowane na osi kościoła przykryte są owalnymi kopułkami, dwa pozostałe – sklepieniami żaglastymi. Nad absydą , w której mieści się zakrystia, wznosi się wieża z hełmem ostrosłupowym z XIX w.

Jednolite rokokowe wyposażenie wnętrza – m.in. trzy ołtarze, ambona i odpowiadająca jej chrzcielnica – pochodzi z około 1780 r. Obraz Ostatnia Wieczerza hiszpańskiego malarza Eugenio Caxesa z 1609 r., został przywieziony do Obrzycka przez Atanazego Raczyńskiego z klasztoru Jeronimos w Lizbonie. Uwagę zwraca też nagrobek arcybiskupa gnieźnieńskiego Ignacego Raczyńskiego, zmarłego w 1823 r., wykonany w połowie XIX w. wg projektu Ludwika Wilhelma Wichmana z Berlina; na cokole z szarego marmuru klęczy odlana z brązu postać zmarłego.

Więcej:
http://www.obrzycko.archpoznan.pl/

Adres:
ul. Kościelna 8
64-520 Obrzycko
tel. 061 213 32 32

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie