Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Katarzyny i bł. Marii Karłowskiej w Smogulcu

Herb Kościół pw. św. Katarzyny i bł. Marii Karłowskiej w Smogulcu

SMOGULEC

Miejscowość w powiecie wągrowieckim, położona ok 30 km na północny wschód od Wągrowca.

Smogulec należy do najstarszych miejscowości Pałuk, z metryką sięgającą XI wieku. W 1335 r. otrzymał prawa miejskie, które utracił w XVII w. W XIX w. miejscowość przeszła w ręce rodziny Hutten-Czapskich. Zgodnie z wolą ostatniego z rodu Bohdana Hutten-Czapskiego Smogulec w 1937 r. przeszedł na własność Uniwersytetu Warszawskiego.

Z okresu lokacji miasta pochodził pierwszy, drewniany kościół, który spłonął w wielkim pożarze miasta w 1613 r. Nową świątynię wzniesiono w latach 1617-19 z fundacji Jana Wierzbięty Smoguleckiego. Była to budowla gotycko-renesansowa, jednonawowa z nieco węższym trójbocznie zamkniętym prezbiterium ze sklepieniami kolebkowo-krzyżowymi. W latach 1876-79 z inicjatywy ówczesnego właściciela Smogulca Bohdana Hutten-Czapskiego dobudowano kaplicę w stylu neorenesansowym wg projektu Zygmunta Gorgolewskiego. Wzorową na krakowskiej kaplicy zygmuntowskiej. W jej podziemiach urządzono kryptę grobową rodziny Hutten-Czapskich. Po bokach znajdują się sarkofagi rodziców fundatora: Józefa Napoleona Czapskiego oraz Eleonory z Mielżyńskich Czapskiej. Płyta nagrobna Bohdana znajduje się w posadzce przed ołtarzem z białego marmuru. Do dekoracji wnętrza użyto barwnych marmurów, stiuków i złoceń.W latach 1899-1901 podwyższono wieżę kościoła, którą zwieńczono neobarokowym hełmem, wzorując ją na wieży srebrnych dzwonów z katedry wawelskiej.

Z czasu budowy kościoła zachowały się dwa piaskowcowe portale prowadzące do zakrystii.
Ołtarz główny pochodzi z 1620 r. W centrum XVII-wieczny obraz z wizerunkiem patronki kościoła św. Katarzyny. Po bokach rzeźby śś. Kazimierza, Jana Chrzciciela, Małgorzaty i Katarzyny. Po lewej stronie prezbiterium neoromańska włoska chrzcielnica, którą ofiarował do świątyni Bohdan Hutten-Czapski. W neorenesansowych ołtarzach bocznych obrazy: św. Jana Chrzciciela i Najświętszej Marii Panny. Warto zwrócić uwagę na piaskowcowy chór datowany na 1618 r.
Na sklepieniu polichromie z 1921 r. wykonane przez Juliusza Makarewicza. W centralnej części postać hrabiego Hutten-Czapskiego w płaszczu maltańskim (był on prezydentem Polskiego Związku Kawalerów Maltańskich) składającego hołd Najświętszej Maryi Pannie. W tle widać pałac, który został zniszczony w 1945 r. przez Armię Czerwoną.

We wsi Słupówka – dzisiaj Karłowo na terenie parafii 4 września 1865 urodziła się jako jedenaste dziecko błogosławiona Maria Karłowska, założycielka Sióstr Pasterek, która została ochrzczona kościele parafialnym

Adres:
62-132 Smogulec
tel. 67-268-20-59

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie