Katalog obiektów

Kościół pw. św. Leonarda i Wniebowzięcia NMP w Słupcy

dział: Architektura
komentarze: 2 (zobacz)

SŁUPCA

Miasto powiatowe położone na Równinie Wrzesińskiej, 70 km na wschód od Poznania.


Pierwsza drewniana świątynia w tym miejscu była wzmiankowana w XIV w. jako kościół szpitalny. Obecna budowla pochodzi z XVI w. Jest to kościół orientowany, o konstrukcji zrębowej, kryty gontem.  Do nawy głównej ok. 1730 r. dobudowano dwie kaplice, a w 1765 r. czworoboczną wieżę.

Zarówno strop jak i ściany boczne pokrywają XVIII-wieczne polichromie, przed kilku laty gruntownie odnowione. Ołtarz główny pochodzi z  XVII w. i przedstawia Wniebowzięcie MB oraz rzeźby śś. Leonarda i Jana Chrzciciela.  W kaplicy północnej znajduje się XV-wieczny obraz św. Leonarda, natomiast w kaplicy południowej słynący łaskami krucyfiks z tego samego okresu.

Jak głosi podanie, w 1863 r. uzbrojony żołnierz rosyjski prowadził drogą zakutego w kajdany powstańca. Kiedy przechodzili koło kościółka ten poprosił o chwilę modlitwy. Kiedy stał przed krucyfiksem poczuł, że wiążące go pęta opadły, a po wyjściu z kościoła zniknął również żołnierz.
 
Ku przestrodze wiernych pod chórem muzycznym umieszczono wizję „Potępieni w paszczy szatana” oraz w mensie ołtarza św. Leonarda płaskorzeźbę dusz czyśćcowych. Ciekawostką jest rzadko obecnie spotykana drewniana płyta nagrobna ks. Jakuba Basińskiego z 1788 r.
 

Adres:
ul. Sienkiewicza 11
62-400 Słupca
tel. 063 275 19 71
 

Mapa obiektu

Komentarze (2)

xxx

2011-12-02 | 08:03

po obejrzeniu zdjęć tego kościoła uważam, że jest on bardzo piękny i godny zwiedzania ;)

2010-09-21 | 11:37

Takich płyt drewnianych w Wielkopolsce jest nieco więcej. Warto byłoby ukazać je na zdjęciach, gdyż nie są one dostępne ludzkim oczom (np. Gułtowy).

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji (nie będzie publikowany)

Kod z obrazka:

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze miasto
  • Koleje Wielkopolskie