Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie

Załączniki audio

  • Długa Goślina - Kościół pw. św. Marii Magdaleny
    Play audioguide Pause audioguide
warunki prawne
Herb Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie

DŁUGA GOŚLINA

Wieś w powiecie poznańskim, położona ok. 30 km na północny wschód od Poznania.

Parafia w Długiej Goślinie powstała w 1325 r. i od samego początku jako patronkę posiada św. Marię Magdalenę. Obecny kościół powstał ok. roku 1600 r. Na początku XVIII w. dobudowano wieżę, zwieńczoną barokowym hełmem. Przed 1778 r. rozebrano znajdującą się po północnej stronie prezbiterium zakrystię i dobudowano nową po stronie wschodniej. Jest to budowla orientowana, o konstrukcji zrębowej, oszalowana. Nawa wraz z węższym, prosto zamkniętym prezbiterium przykryta jest dwuspadowym dachem, krytym gontem.

W ołtarzu głównym znajduje się XIX-wieczny obraz przedstawiający św. Marię Magdalenę, która po Zmartwychwstaniu Pańskim została pustelnicą pokutując za grzechy młodości. Obraz został ufundowany przez miejscową dziedziczkę jako wotum za odzyskanie przez Polskę niepodległości. Po jego bokach widać dwa klęczące anioły, których zakup, zgodnie z przekazem był warunkiem ugody zawartej między dwoma rolnikami toczącymi spór o miedzę.

Ołtarze boczne zostały złożone z elementów XVII i XVIII wiecznych.
Ołtarz po lewej stronie poświęcony św. Antoniemu. W predelli ołtarza niewielki obraz przedstawiający pustelnicze życie św. Benedykta i dostarczającego mu na sznurze pokarm mnicha Romanusa. Po bokach obrazu św. Antoniego (XIX/XXw.) rzeźbione postacie św. Benedykta (po lewej) i św. Kazimierza Królewicza (po prawej).

W ołtarzu po prawej stronie umieszczono XVII-wieczną rzeźbę Chrystusa Vir dolorum. Tego rodzaju przedstawienie ukazuje Chrystusa umęczonego, z koroną cierniową i przebitym bokiem, a jednak żywego, bez symboliki zmartwychwstania. Obecność tej rzeźby w goślińskim kościele wiąże się prawdopodobnie z poznańskimi benedyktynkami, które w 1621 r. kupiły Długą Goślinę. Miejsce to stanowiło dla nich bezpieczny azyl w czasie licznych epidemii nawiedzających Poznań.

Na belce tęczowej umieszczono XVI-wieczny krucyfiks.

Obiekt leży na Szlaku Drewnianych Kościółków wokół Puszczy Zielonka

Więcej:
www.mariimagdaleny.com.pl

Adres:
Długa Goślina
62-095 Murowana Goślina
tel. 061 892 12 01

 

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie