Katalog obiektów

Kościół pw. św. Michała Archanioła i MB Wspomożenia Wiernych w Rogalinku

dział: Architektura
komentarze: 0

ROGALINEK

Wieś w gminie Mosina (powiat poznański), położona ok. 4 km na  wsch. od Mosiny, przy drodze do Kórnika. Stoi na brzegu Warty.


Zbudowany na przełomie XVII i XVIII w. z fundacji Hieronima Wierzbowskiego, sufragana poznańskiego.

Ściany nawy, prezbiterium i zakrystii konstrukcji zrębowej, łączonej w węzłach na tzw. „jaskółczy ogon”. Salowy, z zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Przy ścianie południowej zakrystia, przy wschodniej – na osi kościoła – kruchta. Dach kryty gontami, z wieżyczką na sygnaturkę zakończoną cebulastym hełmem z latarnią, pokrytym blachą. Wewnątrz stropy ze współczesną podsufitką.

Barokowe wyposażenie wnętrza z końca XVIII w. Ołtarz główny z parą bramek po bokach mensy, na których rzeźby śś. Stefana i Wawrzyńca. W polu środkowym ołtarza znajduje się wierna kopia rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem.  Oryginalna figura została skradziona w 2002 r, a obecna figura to kopia. Wiąże się z nią stara legenda o Madonnie z Rogalinka. Dwa ołtarze boczne i ambona. We wschodniej części kościoła okazała drewniana empora muzyczna z wybrzuszoną częścią środkową, wsparta na dwóch ozdobnych słupach.

Przy kościele drewniana dzwonnica z 1893 r., o konstrukcji słupowej, częściowo szalowanej deskami, nakryta daszkiem dwuspadowym.
     
Adres:
Rogalinek
ul. Wodna 8
62-050 Mosina
tel. 061 893 80 61

Mapa obiektu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji (nie będzie publikowany)

Kod z obrazka:

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze miasto
  • Koleje Wielkopolskie