SOKOLNIKI
Wieś w gminie Mieleszyn (powiat gnieźnieński), położona ok. 5 km na wschód od Kłecka.
Wybudowany w latach 1682-1712 z fundacja proboszczów Adama Grudowicza i Wawrzyńca Kłosowskiego. W 1772 r., z inicjatywy ówczesnego proboszcza Andrzeja Kosmacińskiego, dostawiono wieżę, zakrystię i kaplicę, a wnętrze świątyni ozdobiono polichromią. Remontowany w 1886 r.
Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany. Jednonawowy; do nawy o planie kwadratu przylega węższe, zamknięte trójbocznie prezbiterium, z zakrystia od strony północnej. Do nawy od południa przylega kaplica, od północy kruchta, a od zachodu wieża konstrukcji słupowej. Z kruchtą w przyziemiu. Dachy kryte gontami. Wieża zwieńczona cebulastym hełmem pokrytym łuską gontową i latarnią zakończoną mniejszym hełmem blaszanym. Wewnątrz stropy ozdobione polichromią. W nawie polichromia z 1787 r. autorstwa Ignacego Ocaszalskiego z Gniezna ze sceną Męczeństwa św. Stanisława. Na ścianie tęczowej od strony nawy dwa medaliony z postaciami świętych, od strony prezbiterium – z wizerunkami fundatorów. Za ołtarzem napis fundacyjny. Pozostała polichromia pochodzi z 1886 r., jej autorami są Bernard Gosieniecki i Bolesław Zwolski.
Bogate wyposażenie kościoła pochodzi głównie z XVIII i XIX w. Barokowy ołtarz główny z 1 ćwierci XVIII w., z wcześniejszymi fragmentami rzeźbiarskimi i obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem z polu środkowym. Ołtarze boczne przy łuku tęczowym barokowe, ołtarz w prezbiterium neobarokowy z barokowymi figurami świętych. W kaplicy ołtarz rokokowy z 1772 r., z obrazem Chrystusa przy kolumnie z przełomu XVII i XVIII w. Barokowa ambona z rzeźbami czterech ewangelistów. Późnogotycka kropielnica kamienna z datą „1539”.
Adres:
Sokolniki
62-212 Mieleszyn
tel.061 427 74 84