Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Wawrzyńca w Łomnicy

Załączniki audio

  • Łomnica - Kościół pw. św. Wawrzyńca
    Play audioguide Pause audioguide
warunki prawne
Herb Kościół pw. św. Wawrzyńca w Łomnicy

ŁOMNICA

Wieś w gminie Zbąszyń (powiat nowotomyski), położona ok. 7 km na północny wschód od Zbąszynia.

Zbudowany w latach 1768-70 z fundacji Edwarda Garczyńskiego, właściciela wsi. W tym samym czasie  powstało założenie dworskie powiązane osiowo z kościołem.

Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Wzniesiony na planie krzyża łacińskiego z wyraźnie zaakcentowaną częścią centralną o planie ośmioboku. Na przedłużeniu prezbiterium zakrystia, natomiast od strony zachodniej kruchta, której zachodnia ściana jest częściowo nadwieszona i wsparta na dwóch drewnianych kolumnach. W centralnej części kościoła cztery kolumny o głowicach ozdobionych palmetami, na których wsparty jest ośmioboczny bęben kopuły. Pozostałe części kościoła przykryte są stropami z fasetami. Dachy nad ramionami krzyża dwuspadowe, kryte blachą. Centralnie umieszczona kopuła również kryta blachą, z wysoką latarnią zakończoną smukłym hełmem z iglicą, na której wspiera się putto podtrzymujące krzyż. Szczyty zewnętrzne zwieńczone gzymsami o linii falistej. W ośmiu  polach bębna kopuły rokokowa polichromia z ok. 1770 r., z postaciami Chrystusa, Najświętszej Marii Panny, śś. Wawrzyńca i Brygidy(?), rozdzielonych kartuszami z puttami.

Wyposażenie wnętrza rokokowe, z czasów budowy kościoła. Ołtarz główny  z obrazem św. Wawrzyńca; ołtarze boczne z obrazami śś. Jana Nepomucena i Róży z Viterbo(?). Ambona w kształcie łodzi, na której żaglu herb rodziny Garczyńskich.

Obok świątyni drewniana dzwonnica  konstrukcji słupowej z ok. 1770 r., nakryta dachem namiotowym, o przekształconej części dolnej. Przed kościołem barokowe rzeźby śś. Jana Nepomucena i Wincentego a Paulo.

Nieopodal Łomnicy urodził się Hans Stosch, założyciel Cyrku Sarassani.

Adres:
Łomnica 85
64-360 Łomnica

Więcej:
www.zbaszyn.com/okolice/lomnica/lomnica_opis_kosciola.htm

 

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie