Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. Świętej Trójcy w Wielkim Buczku

WIELKI BUCZEK

Wieś w gminie Lipka (powiat złotowski), ok. 17 km na północny wschód od Złotowa
 

Wybudowany w latach 1729-34. Fundatorem, a także jego projektantem był Adam Stanisław Grabowski  (późniejszy biskup chełmiński). Wielokrotnie remontowany, po raz ostatni w latach 1991-95. W 1970 r. wybudowano nową zakrystię.

Ze świątynią – stojącą na pagórku w centrum wsi – związane jest ciekawe podanie. Miejscowa ludność opowiada, że na dnie stawu położonego poniżej wzniesienia, na którym stoi kościół, znajduje się zatopiony kościół. Znalazł się on tam wraz  z grzesznikami, którzy – nie dbając o świątynię – doprowadzili ją do ruiny. W księżycowe noce ze stawu dobiega głos dzwonów zatopionego kościoła.

Konstrukcji szkieletowej z otynkowanym wypełnieniem ceglanym. Orientowany. Salowy, od wschodu zamknięty trójbocznie, z prostokątną zakrystią od północy i kwadratową kruchtą od południa. Od zachodu czworoboczna wieża z barokowym hełmem. Dach kryty blachą miedzianą. Wewnątrz strop belkowy ozdobiony dekoracją malarską.

Ołtarz główny i dwa boczne o cechach późnego manieryzmu i baroku. W ołtarzu południowym, pierwotnie głównym, obraz z kręgu wybitnego malarza gdańskiego Hermana Hana, przedstawiający Koronację Matki Boskiej, malowany na desce w poł. XVII w. W części prezbiterialnej podwieszony do stropu barokowy krucyfiks oraz fragment  pierwotnego deskowego pułapu z barokowym plafonem przedstawiającym Trójcę Świętą. Ambona i chrzcielnica barokowe. W oknach witraże z 1934 r.

Obok kościoła drewniana dzwonnica z 1739 r.

Adres:
Wielki Buczek nr 19
77-420 Lipka k. Złotowa
tel. 067 266 56 26

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie